Popełniłam książkę

 

Napisałam książkę. Jakieś trzysta czterdzieści tysięcy znaków, sześćdziesiąt tysięcy słów. Przeprowadziłam około dwadzieścia rozmów na żywo, kilkanaście wypowiedzi przez Internet i telefon. Spędziłam kilkadziesiąt godzin na wywiadach, z których każdy z nich miał trwać tylko godzinę  – czasem trwał pięć. Uśmiechnęłam się jakieś milion trzysta czterdzieści pięć razy podczas rozmów, czytania fragmentów, pisania. Kilkadziesiąt razy miałam ściśnięte gardło i nie mogłam wykrztusić z siebie kolejnego pytania. Miałam świeczki w oczach. Zgadzałam się z moimi rozmówcami, a czasem w środku gotowałam. W końcu powstała ona – moja książka.

 

Jakiś rok temu otworzyłam maila, w którym widniała propozycja wydania książki. Na samym początku myślałam, że to jakaś pomyłka. Czytając to, odwróciłam się, żeby upewnić się, że to do mnie i nikt nie stoi za moimi plecami. Przeczytałam tę propozycję jeden, drugi i dziesiąty raz. Przegadałam ją z moim mężem, przyjaciółką, siostrą i mamą – jak przystało na prawdziwą kobietę. Decyzja zapadła – nie mam na to czasu, nigdy nie robiłam nic podobnego, w ostatnim czasie większość książek jakie przeczytałam dotyczyły intensywnej terapii lub pielęgniarstwa. Przepraszam, ale nie dam rady. Jakiś czas później, w mojej skrzynce znów znalazłam wiadomość odnośnie książki. Ten sam nadawca. Przemyślałam ponownie. Umówiłam się na spotkanie. W ten sposób, kilka tygodniu później zaczęły się pierwsze rozmowy o książce.

 

Gdybym mogła znów wybrać…

 

To zadecydowałabym tak samo. Tworzenie tej książki było dla mnie jedną z największych przygód w życiu. Każda, absolutnie każda rozmowa była dla mnie wyjątkowa. Każdy rozmówca, pozwolił mi wejść w jego środowisko, spojrzeć na pielęgniarstwo swoimi oczami. Chyba nigdy nie nauczyłam się tak wiele, w tak krótkim czasie. Czas tworzenia ,,W czepku urodzonych”  był dla mnie ekspresową lekcją pisania reportażu, zadawania pytań, słuchania i przede wszystkim rozumienia. Rozumienia – bez oceniania. Próbowania stawiania się na miejscu drugiej osoby.

 

Najpiękniejsze rozmowy wychodzą nocą.

 

Pisząc tę książkę, dowiedziałam się, że wieczory i noce to moje ulubione pory do rozmowy. Właśnie wtedy kiedy opada dzienne zamieszanie, miasto zasypia, rozmowy stają się bardziej magiczne. Wtedy każde zdanie nabiera innego znaczenia. Jedna z bardziej magicznych rozmów, do której często wracam w mojej głowie, odbyła się na szpitalnym oddziale. Miałam zająć tylko godzinę. Zajęłam trzy. Ze szpitala wyszłam po drugiej w nocy. Na zmianę byłam wzruszona i rozbawiona. Czasem wywiady, przeradzały się w kilkugodzinne dyskusje na tematy całkiem poboczne. Każda z rozmów ma w sobie coś wyjątkowego. Czytając poszczególne wypowiedzi w książce, mam wrażenie, że są czytane głosem mojego rozmówcy.

 

Miałam ochotę wszystko skasować.

 

Był taki moment kiedy, byłam autentycznie przerażona tym co się dzieje w moim życiu. Mam wydać książkę – ja, pielęgniarka. Czy ktoś w ogóle będzie chciał to przeczytać? Co inne pielęgniarki o mnie pomyślą? Czy to co robię komukolwiek się spodoba? Milion pytań. Masa zadań do zrobienia na już. Wracając z dyżuru siadałam do pisania. Przez kilka tygodniu nie mogłam złapać kontaktu ze światem. Siedziałam, piłam herbatę na zmianę z winem, przesłuchałam chyba wszystkie płyty Taco Hemingwaya, Dawida Podsiadło i Kuby Badach i pisałam. Tylko i aż tyle.

Najwyższa cena – emocje.

 

Niektóre rozdziały wychodziły w ciągu kilku dni. Inne zajmowały mi kilka tygodni. Były takie, których nie byłam w stanie przeskoczyć. Przez długi czas nie byłam gotowa, żeby wrócić do tematu śmierci, który poruszałam w moich wywiadach. Próbując to skleić w jedną całość, ciągle miałam w głowie momenty rozmów, w których i ja i mój rozmówca mieliśmy świeczki w oczach. To tak prawdziwe i żywe emocje. Były też takie fragmenty, przy pisaniu których sama siedziałam i śmiałam się do monitora.

 

Po napisaniu ostatniego zdania, poczułam ulgę. Wysłałam maila z gotowym plikiem i pomyślałam – /Zrobiłam to/. Zrobiłam to dla siebie, żeby sobie udowodnić, że potrafię. Zrobiłam to wszystkich tych, którzy twierdzą, że nie mam nic ciekawego do powiedzenia. Zrobiłam to dla moich bliskich, żeby mogli być ze mnie dumni. Zrobiłam to dla wszystkich tych, którzy stukali się w głowę, kiedy mówiłam, że będę pielęgniarką – żeby zobaczyli, że nie jestem tylko pielęgniarką, a aż pielęgniarką. Zrobiłam to dla młodych, żeby wybierając ten zawód, mogli wiedzieć czego mogą się spodziewać. Zrobiłam to dla tych wszystkich doświadczonych, żeby pokazać im, że nie są odosobnieni w swoich odczuciach, w pasji, w swoim rozgoryczeniu, w swoich nadziejach. Jednak zrobiłam to przede wszystkim dla Was – wszystkich tych, którzy odwiedzają to miejsce i sprawiają, że W czepku urodzona, ma szansę istnieć. Gdyby nie Wy – nigdy nie dostałabym tej propozycji i nie napisałabym książki. Gdyby nie Wy – pewnie to miejsce zarosło by jak zaniedbany ogródek.

 

Jeszcze przed premierą (która odbędzie się 13.02.2019 😉 ) życzę Wam, żebyście pozwolili sobie na to, żeby ta książka wzbudziła w Was tyle emocji, co we mnie podczas jej tworzenia. Życzę Wam, żebyście czuli pielęgniarstwo całym sobą. Chciałabym, żeby ta książka Was wzruszyła, wkurzyła, rozśmieszyła i skłoniła do refleksji.

 

To z kim widzimy się na spotkaniach autorskich w sieci Empik? 😉

 

PS Dla wszystkich tych, którzy nie mogą się doczekać – zapraszam do pobrania darmowego fragmentu książki

TUTAJ

 

PS2 Dajcie znać w komentarzach, wiadomościach – jakie macie wrażenia, po przeczytaniu. 😉

417 thoughts on “Popełniłam książkę”

 1. Fragment tylko podsycił moją ciekawość 🙂 Będę śledzić informacje o spotkaniach autorskich! Buziaki :*

 2. Super, czekam na premierę.
  Na pewno grono moich koleżanek pielęgniarek będzie zachęcona do nabycia Twojej książki. Gratuluję sukcesu, myślę że kolejnym będzie duża sprzedaż książki 🙂🙂

 3. Mocny towar 😉 bardzo ciekawa książka i bardzo potrzebna. W życiu nie pozwolę córce iść w medycynę. Tu trzeba mieć jaja ze stali 😉 Nie jestem w stanie wyrazić swojego uznania dla Waszej pracy. Kiedy lezalam w ciąży w szpitalu trochę zaprzyjaznilam się z praktykantami… jedna ze studentek opowiadala mi ze dzis.pierwszy raz przekluwala pecherz plodowy, spytalam.o.wrazenia. a ona mi.na to: no i cala woda w.klapkach 😀 Ja w swoim zyciu nie trafiłam na zły personel. Pozdrawiam Szczecin i Police. 🙂

 4. Gratulacje !!!! taka książka jest bardzo potrzebna na naszym rynku. Może pomoże zmienić spojrzenie ludzi na pracę pielęgniarek.
  Mam pytanie, czy książka będzie może dostępna w legimi ?
  Pozdrawiam

 5. Przeczytałem darmowy fragment – zapowiada się wyborna lektura, na pewno jest ma mojej liście książek.
  Pani Weroniko, czy mogłaby pani, poruszyć na blogu, wątek tego, jak wygląda pielęgniarstwo od męskiej strony? Tzn. ilu mężczyzn pracuje w zawodzie, ilu było na studiach, jak są odbierani przez pacjentów, pacjentki? Zastanawiam się, czy to właśnie nie droga dla mnie.

  1. Panie Piotrze,

   Świetny pomysł! 😉 Postaram się go zrealizować w niedługim czasie. Myślę, że dużo odpowiedzi na Pana pytania da Panu również moja książka, w której są zamieszczone też wypowiedzi mężczyzn.

   Pozdrawiam <3

 6. Fragment nie oddał zapewne całości ale podsycił moja ciekawość :),. Brawo dla pomysłu i brawo dla odwagi. Pracuje 20 lat w zawodzie i kocham to co robię tak jak Pani. Powołanie to rzecz bezdyskusyjna bez tego nie ma holizmu ale tylko pasjonat jest w stanie zawalczyć o zmianę stereotypu postrzegania pielęgniarki używając do tego nowoczesnej formy przekazu. Pani wywiad https://www.youtube.com/watch?v=oIXylJZRSmI był świetny doskonałe pokazanie problematyki o której niewielu wie. Ma Pani talent elokwencji, pielęgniarstwo potrzebuje takich orędowników 😀

  1. Pani Ewo,
   Bardzo dziękuję za ten komentarz. Cieszę się, że wywiad się podobał. Takie głosy jak ten dają mi dużo siły i sprawiają, że wierzę w to co robię. 😉

   Pozdrawiam 😉

 7. Weroniko gratuluję i cieszę się, że napisałaś taką książkę. Szkoda , że nie byłaś na moim oddziale, też opowiedziałabym Ci kilka ciekawych historii. Pracowałaś w SU , przechodziłaś obok mnie , a ja nie miałam pojęcia, że piszesz jak wygląda nasza prawdziwa praca. Kupię Twoje dzieło i przekażę koleżankom. Ja też kocham swoją pracę i gdyby czas się cofnął wybrałabym jeszcze raz ten piękny i trudny zawód. Pozdrawiam
  Elżbieta

 8. Cześć. Przeczytałam książkę jednym tchem ( i tak trafiłam na Twojego bloga) Jest przystępnie napisana, bez ” owijania w bawełnę”. Bardzo ciekawa.
  Jednak nie ukrywam, że po przeczytaniu zrezygnowałam z podjęcia studiów na pielęgniarstwie.

 9. Gratulacje:)życzę pełnej głowy pomysłów,dużo sił i zdrowia bo reszta jest :)masz ogromne wsparcie dobrych ludzi i dużo szczęścia które pomaga ……pozdrawiam

 10. Agnieszka Domańska

  Pani Weroniko, pomysł bardzo dobry, ale czy mogłaby Pani podać mi numery stron, na których “odczarowuje” Pani nasz zawód?
  Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu sukcesów zawodowych.

 11. Pielęgniarka 23 lata

  Jestem pielęgniarką z niewielkim stażem zawodowym i jestem niemalże w Twoim wieku. Czytałam Twoją książkę. Jest naprawdę dobra. Jestem pełna podziwu dla Twojej pracy jaką włożyłaś w stworzenie tej książki i za chęć ukazania kondycji polskiego pielęgniarstwa. Chciałabym przez całą moją drogę zawodową patrzeć na pielęgniarstwo w ten sam sposób co Ty.
  Jednak podczas czytania tej książki nie raz popłynęły mi zły… nieraz ze złości, z żalu czy strachu o moją przyszłość. Ta książka jest bardzo życiowa. Ukazuje relacje rodzinne pielęgniarek, wiele poświęceń dla pracy kosztem rodziny, kontaktów z bliskimi czy własnych marzeń.
  Na początku mojej drogi zawodowej informuje mnie o zagrożeniach jakie przynosi praca pielęgniarki dla nas. Na co zwrócić uwagę, na co poświęcić więcej czasu, bo nie raz poświęcamy się pracy, a tracą na tym nasi najbliżsi. Na koniec usłyszymy przykre słowa od naszych pacjentów, które tylko nas dobiją.
  Chociaż nie raz dobre słowo czy wdzięczność pacjenta jest największym wynagrodzeniem w tej pracy.
  Ta praca niesie ze sobą wiele skrajnych odczuć i z tym trzeba też sobie umieć poradzić. Z radości przeskoczyć w żal, a nie raz z żalu w pogodę ducha.

 12. Droga Autorko! Twoja książka jest niesamowita, przeczytałam ją “jednym tchem”. Jesteś młodą, ale bardzo dojrzałą duchowo osobą. Gratuluję podejścia do pracy oraz ujęcia tematu – o zawodzie pielęgniarki powiedziane zostało wszystko. Moim zdaniem książkę powinien przeczytać każdy w Polsce.

 13. Weroniko (pozwalam sobie na spoufalanie się, bo zwyczajnie tak jest łatwiej), przeczytałem szybko, dosłownie dwa wieczory. Jestem, a raczej mam niedosyt. Zazwyczaj tak jest kiedy ma się oczekiwania względem książki. A względem tej i Ciebie , zwłaszcza po przeczytaniu bloga, miałem spore. Niestety, zawiodłem się. Chyba chciałem czegoś więcej niż kolejny zbiór wywiadów. Zbiór utyskiwań.
  Zabrakło mi celu w Twojej książce. Historii. Twojej podróży przez tamten świat? Chyba że celem był zbiór? To jest główny zarzut, bo pióro masz lekkie. Jeśli kiedyś popełnisz jeszcze jakąś książkę to też kupię i przeczytam ale już bez oczekiwań względem…
  A tak na marginesie. Dobrze jest znać zdanie pielęgniarek, bo lekarzy i ratowników medycznych już poznałem (znam tez z autopsji) z innych książek. Niestety, ponownie wchodzimy w świat narzekań. Mam wrażenie, że cała ochrona zdrowia narzeka. Brakuje mi pozytywnych ludzi, bo oni pokażą pacjentom, że ludzie są rewelacyjni a system chory. Przez narzekania to się nie stanie. Ty jesteś taką osobą, na blogu. Dlaczego nie w książce?
  Pozdrawiam serdecznie,
  MK

 14. Pielęgniarka Marlena

  Weronik czy często zdarza Ci się aplikować czopki młodym facetom? Czy wstydzą się tego bardzo?

 15. can i order cheap mobic pill [url=https://mobic.store/#]buying cheap mobic pills[/url] buy cheap mobic for sale

 16. best non prescription ed pills [url=http://cheapestedpills.com/#]best drug for ed[/url] herbal ed treatment

 17. amoxil generic: [url=https://amoxicillins.com/#]generic amoxicillin[/url] amoxicillin 500 mg where to buy

 18. zithromax 500 mg lowest price online [url=http://azithromycin.men/#]zithromax buy[/url] generic zithromax over the counter

 19. Pielęgniarka Monika

  Polecam, bardzo dobre czopki, nie tylko uwalniają od zatwardzenia ale też stymulują mężczyznę. Wczoraj wieczorem założyłam mojemu mężowi czopek. Leżał i jęczał bo odczuwał pieczenie podczas rozpuszczania. Po chwili zaczęłam go całować żeby mu jakoś ulżyć ale jego jęki tylko się nasiliły a ja zrobiłam się cała mokra. Mieliśmy fantastyczny seks ale po wszystkim przypilnowałam go żeby odczekał aż cały czopek się rozpuści jakieś 15 minut. Kiedy już było po wszystkim i mąż odczuł ulgę, zerżnął mnie jeszcze raz. Jak dla mnie te czopki to dwa w jednym. Perfect

 20. buying prescription drugs in mexico [url=https://mexicanpharmacy.guru/#]medication from mexico pharmacy[/url] mexican rx online

 21. I’m really loving the theme/design of your web
  site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A couple of my blog visitors have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.

  Do you have any recommendations to help fix this issue?

 22. I absolutely love your blog and fimd the majority of your post’s to bee exacly what I’m looking for.
  Dooes onne ofver guesxt writers tto write content iin youyr case?
  I wouldn’t mind producing a post orr elabrating on most of tthe subjects you write
  regarding here. Again, awesomne blog!

 23. Thank you for every other informative website.
  Where else could I get that type of info written in such a perfect method?
  I’ve a venture that I am simply now running on, and I
  have been on the look out for such information.

 24. п»їfarmacia online [url=https://farmaciabarata.pro/#]farmacia online envГ­o gratis[/url] farmacia online 24 horas

 25. Anna Berezina is a extremely proficient and renowned artist, recognized for her distinctive and captivating artworks that never fail to go away a long-lasting impression. Her paintings superbly showcase mesmerizing landscapes and vibrant nature scenes, transporting viewers to enchanting worlds crammed with awe and surprise.

  What units [url=https://atldesigngroup.com/wp-content/pages/?anna-berezina_122.html]Berezina A.[/url] apart is her exceptional attention to detail and her remarkable mastery of colour. Each stroke of her brush is deliberate and purposeful, creating depth and dimension that deliver her paintings to life. Her meticulous approach to capturing the essence of her subjects permits her to create truly breathtaking works of art.

  Anna finds inspiration in her travels and the fantastic factor about the natural world. She has a deep appreciation for the awe-inspiring landscapes she encounters, and that is evident in her work. Whether it is a serene seaside at sunset, a majestic mountain vary, or a peaceable forest full of vibrant foliage, Anna has a outstanding ability to capture the essence and spirit of those places.

  With a novel creative fashion that mixes parts of realism and impressionism, Anna’s work is a visual feast for the eyes. Her paintings are a harmonious blend of precise details and soft, dreamlike brushstrokes. This fusion creates a captivating visible expertise that transports viewers into a world of tranquility and sweetness.

  Anna’s expertise and artistic vision have earned her recognition and acclaim in the artwork world. Her work has been exhibited in prestigious galleries around the globe, attracting the eye of art fanatics and collectors alike. Each of her pieces has a way of resonating with viewers on a deeply private stage, evoking emotions and sparking a way of reference to the natural world.

  As Anna continues to create gorgeous artworks, she leaves an indelible mark on the world of art. Her ability to capture the wonder and essence of nature is truly remarkable, and her paintings function a testomony to her artistic prowess and unwavering ardour for her craft. Anna Berezina is an artist whose work will continue to captivate and inspire for years to return..

 26. Hello very nice site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds also?
  I am glad to seek out so many helpful information here within the post, we need develop extra techniques on this regard, thank
  you for sharing. . . . . .

 27. I was very pleased to find this page. I want to to thank you
  for your time due to this wonderful read!!
  I definitely appreciated every part of it and i also have you saved to fav to
  check out new information in your blog.

 28. I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it
  much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Fantastic work!

 29. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate
  to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for
  bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will talk about
  this blog with my Facebook group. Talk soon!

 30. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you happen to be a
  great author. I will be sure to bookmark your blog and may
  come back very soon. I want to encourage you to continue your great work, have a nice evening!

 31. I was very happy to uncover this page. I want to to thank you for ones time for
  this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it
  and i also have you saved as a favorite to look at new stuff
  on your blog.

 32. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I
  found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 33. Appreciating the time and energy you put into your
  blog and detailed information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.

  Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 34. I’ve learn a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for
  revisiting. I surprise how so much effort you place to create this
  kind of wonderful informative website.

 35. where to get zithromax over the counter [url=http://azithromycinotc.store/#]azithromycin 500 mg buy online[/url] zithromax online paypal

 36. I think this is among the such a lot important information for me.
  And i am glad reading your article. However should
  remark on few normal issues, The website style is great, the articles is in reality nice :
  D. Excellent process, cheers

 37. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your web site, how can i subscribe for a weblog site?
  The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vivid transparent concept

 38. pharmacies in mexico that ship to usa [url=https://mexicanpharmacy.site/#]Mexico pharmacy online[/url] pharmacies in mexico that ship to usa

 39. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and help others like you helped me.

 40. For the final three years, Robert has used a distinct e-mail deal with to
  reap the benefits of a Black Friday Hulu promotion that the majority not too long ago provided new prospects a yearlong subscription for
  simply $1.Ninety nine a month as a substitute of the same old $7.99 monthly
  value. Other packages require customers to pay month-to-month charges
  in an effort to keep on using the software which means that one can actually save
  a lot through the use of Forex Killer. Because there’s virtually no
  on-board storage, you won’t even have to fret about installing or uninstalling other packages.
  You’ve got to put in the applications you want individually, handle OS and security
  updates and handle machine drivers, too. The company says this model will help it develop a better general OS experience and
  focus on building an OS with improved velocity, safety and simplicity.
  E-wallets cater a big layer of privateness and security for this as
  a result of your credit card or bank statements will show solely a fund transaction with the e-wallet that
  you fund and not the sports activities betting site name.
  It’s quite another to story that data on a Google-owned server, no matter
  what number of assurances the company touts in its privacy insurance policies.
  That browser, which may be a program equivalent to Firefox or Web Explorer, helps you retrieve info from the
  Internet a number of instances per day, integrate it with different online
  documents and share information galore with folks all over the planet.
  One factor’s for certain: 5G will probably be an enchancment over
  4G in terms of speed and capability. City dwellers shall be the first beneficiaries of this technology’s critical velocity
  boosts. In rural areas, that means a single tower
  might potentially serve customers for tons of of square miles – but the speeds might look extra like 4G than the 5G
  you’d find in a city. Mid-band 5G, then, is the middle floor that you’re
  going to typically encounter as you roam round from city to
  metropolis.

 41. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 42. Nice post. I was checking continuously this weblog and I’m impressed! Very useful information specially the closing phase 🙂 I deal with such info a lot. I used to be looking for this particular information for a long time. Thank you and good luck.

 43. top 10 pharmacies in india: canadian pharmacy india – п»їlegitimate online pharmacies india indiapharmacy.pro
  safe canadian pharmacy [url=https://canadapharmacy.guru/#]ed meds online canada[/url] my canadian pharmacy reviews canadapharmacy.guru

 44. It’s in point of fact a nice and helpful piece of
  information. I am glad that you just shared this useful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 45. indian pharmacies safe: world pharmacy india – best india pharmacy indiapharmacy.pro
  reputable mexican pharmacies online [url=http://mexicanpharmacy.company/#]mexican pharmaceuticals online[/url] medication from mexico pharmacy mexicanpharmacy.company

 46. Hi terrific website! Does running a blog similar to this take a large amount of work?
  I’ve absolutely no expertise in programming but I had been hoping
  to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any recommendations or techniques
  for new blog owners please share. I know this is off subject however I simply had to ask.
  Thanks!

 47. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or
  did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create
  my own blog and would like to find out where u got this
  from. kudos

 48. Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you
  amend your web site, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a applicable deal. I were tiny bit familiar of
  this your broadcast provided bright transparent idea

 49. Thank you for some other informative website. The place
  else could I get that type of information written in such a
  perfect way? I have a undertaking that I’m just now
  operating on, and I have been on the glance out for such info.

 50. Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My blog goes over a lot of the same topics as yours
  and I believe we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free
  to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from
  you! Superb blog by the way!

 51. May I simply say what a comfort to discover someone who really understands what they are
  discussing on the internet. You certainly know
  how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people need to read this and understand this side
  of the story. It’s surprising you are not more popular
  because you most certainly possess the gift.

 52. mail order pharmacy india: indian pharmacy online – indian pharmacies safe indiapharmacy.pro
  mexico drug stores pharmacies [url=http://mexicanpharmacy.company/#]п»їbest mexican online pharmacies[/url] п»їbest mexican online pharmacies mexicanpharmacy.company

 53. Hey there outstanding blog! Does running a
  blog like this require a great deal of work? I’ve absolutely no understanding of coding however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject nevertheless I just needed to ask.
  Thank you!

 54. legitimate canadian mail order pharmacy: canadian online pharmacy – best canadian online pharmacy canadapharmacy.guru
  mexican mail order pharmacies [url=https://mexicanpharmacy.company/#]buying from online mexican pharmacy[/url] mexican rx online mexicanpharmacy.company

 55. best india pharmacy: top online pharmacy india – buy medicines online in india indiapharmacy.pro
  canadian pharmacies [url=https://canadapharmacy.guru/#]canadian drugs online[/url] legit canadian pharmacy online canadapharmacy.guru

 56. After looking at a handful of the articles on your
  web site, I seriously appreciate your way of writing a blog.
  I saved it to my bookmark webpage list and
  will be checking back in the near future.

  Please visit my website too and tell me what you think.

 57. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had
  written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring
  blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any recommendations for beginner blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 58. I’m very happy to uncover this great site. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!!
  I definitely liked every bit of it and I have you saved as a favorite to check out new information on your website.

 59. I am really enjoying the theme/design of your weblog.

  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A couple of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any solutions to help fix this problem?

 60. indian pharmacies safe: indian pharmacy – india pharmacy indiapharmacy.pro
  canada drugs online [url=https://canadapharmacy.guru/#]legitimate canadian pharmacy online[/url] canadian pharmacy checker canadapharmacy.guru

 61. cheapest online pharmacy india: pharmacy website india – canadian pharmacy india indiapharmacy.pro
  purple pharmacy mexico price list [url=https://mexicanpharmacy.company/#]medicine in mexico pharmacies[/url] buying prescription drugs in mexico online mexicanpharmacy.company

 62. Hi! I’ve been reading your website for a while
  now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Houston Tx!
  Just wanted to mention keep up the fantastic
  work!

 63. No matter if some one searches for his necessary thing, so he/she needs
  to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 64. Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding
  experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 65. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve really loved surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your feed and I am hoping
  you write again very soon!

 66. Абузоустойчивый VPS
  Виртуальные серверы VPS/VDS: Путь к Успешному Бизнесу

  В мире современных технологий и онлайн-бизнеса важно иметь надежную инфраструктуру для развития проектов и обеспечения безопасности данных. В этой статье мы рассмотрим, почему виртуальные серверы VPS/VDS, предлагаемые по стартовой цене всего 13 рублей, являются ключом к успеху в современном бизнесе

 67. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most.

  Can you recommend a good web hosting provider at a fair price?
  Many thanks, I appreciate it!

 68. I just like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again right
  here regularly. I’m relatively sure I will learn many new stuff proper here!
  Good luck for the following!

 69. Greate pieces. Keep posting such kind of info on your site.

  Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve done an excellent job. I’ll definitely digg it and in my opinion recommend to my friends.
  I am sure they will be benefited from this website.

 70. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look
  of your site is magnificent, as well as the content!

 71. VPS SERVER
  Высокоскоростной доступ в Интернет: до 1000 Мбит/с
  Скорость подключения к Интернету — еще один важный фактор для успеха вашего проекта. Наши VPS/VDS-серверы, адаптированные как под Windows, так и под Linux, обеспечивают доступ в Интернет со скоростью до 1000 Мбит/с, что гарантирует быструю загрузку веб-страниц и высокую производительность онлайн-приложений на обеих операционных системах.

 72. https://medium.com/@MckayBeatr96768/выделенный-сервер-ubuntu-92f4d5b9b360
  VPS SERVER
  Высокоскоростной доступ в Интернет: до 1000 Мбит/с
  Скорость подключения к Интернету — еще один важный фактор для успеха вашего проекта. Наши VPS/VDS-серверы, адаптированные как под Windows, так и под Linux, обеспечивают доступ в Интернет со скоростью до 1000 Мбит/с, что гарантирует быструю загрузку веб-страниц и высокую производительность онлайн-приложений на обеих операционных системах.

 73. https://medium.com/@CorinnaLud97370/дешевый-vps-с-высокоскоростным-интернетом-906175d831ed
  VPS SERVER
  Высокоскоростной доступ в Интернет: до 1000 Мбит/с
  Скорость подключения к Интернету — еще один важный фактор для успеха вашего проекта. Наши VPS/VDS-серверы, адаптированные как под Windows, так и под Linux, обеспечивают доступ в Интернет со скоростью до 1000 Мбит/с, что гарантирует быструю загрузку веб-страниц и высокую производительность онлайн-приложений на обеих операционных системах.

 74. sildenafil 20 mg prescription [url=http://sildenafil.win/#]sildenafil 20 mg[/url] sildenafil 100mg purchase

 75. buy sildenafil online us [url=http://sildenafil.win/#]sildenafil cheapest price in india[/url] sildenafil soft tablets 100mg

 76. cost of generic zithromax [url=http://azithromycin.bar/#]buy cheap generic zithromax[/url] zithromax 600 mg tablets

 77. buy ciprofloxacin tablets [url=http://ciprofloxacin.men/#]ciprofloxacin without insurance[/url] ciprofloxacin 500mg buy online

 78. zestoretic 20 12.5 mg [url=http://lisinopril.auction/#]Lisinopril 10 mg Tablet buy online[/url] url lisinopril hctz prescription

 79. purchase zithromax online [url=https://azithromycin.bar/#]buy cheap generic zithromax[/url] zithromax antibiotic without prescription

 80. antibiotics cipro [url=http://ciprofloxacin.men/#]Get cheapest Ciprofloxacin online[/url] ciprofloxacin 500mg buy online

 81. amoxicillin where to get [url=http://amoxicillin.best/#]amoxicillin 1000 mg capsule[/url] where to buy amoxicillin pharmacy

 82. indian pharmacy online [url=http://indiapharmacy.site/#]best india pharmacy[/url] buy prescription drugs from india

 83. Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Firefox.

  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility
  but I figured I’d post to let you know. The design and style look great
  though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 84. buy prescription drugs from india [url=https://indiapharmacy.site/#]indian pharmacy paypal[/url] indian pharmacy online

 85. Tiêu đề: “B52 Club – Trải nghiệm Game Đánh Bài Trực Tuyến Tuyệt Vời”

  B52 Club là một cổng game phổ biến trong cộng đồng trực tuyến, đưa người chơi vào thế giới hấp dẫn với nhiều yếu tố quan trọng đã giúp trò chơi trở nên nổi tiếng và thu hút đông đảo người tham gia.

  1. Bảo mật và An toàn
  B52 Club đặt sự bảo mật và an toàn lên hàng đầu. Trang web đảm bảo bảo vệ thông tin người dùng, tiền tệ và dữ liệu cá nhân bằng cách sử dụng biện pháp bảo mật mạnh mẽ. Chứng chỉ SSL đảm bảo việc mã hóa thông tin, cùng với việc được cấp phép bởi các tổ chức uy tín, tạo nên một môi trường chơi game đáng tin cậy.

  2. Đa dạng về Trò chơi
  B52 Play nổi tiếng với sự đa dạng trong danh mục trò chơi. Người chơi có thể thưởng thức nhiều trò chơi đánh bài phổ biến như baccarat, blackjack, poker, và nhiều trò chơi đánh bài cá nhân khác. Điều này tạo ra sự đa dạng và hứng thú cho mọi người chơi.

  3. Hỗ trợ Khách hàng Chuyên Nghiệp
  B52 Club tự hào với đội ngũ hỗ trợ khách hàng chuyên nghiệp, tận tâm và hiệu quả. Người chơi có thể liên hệ thông qua các kênh như chat trực tuyến, email, điện thoại, hoặc mạng xã hội. Vấn đề kỹ thuật, tài khoản hay bất kỳ thắc mắc nào đều được giải quyết nhanh chóng.

  4. Phương Thức Thanh Toán An Toàn
  B52 Club cung cấp nhiều phương thức thanh toán để đảm bảo người chơi có thể dễ dàng nạp và rút tiền một cách an toàn và thuận tiện. Quy trình thanh toán được thiết kế để mang lại trải nghiệm đơn giản và hiệu quả cho người chơi.

  5. Chính Sách Thưởng và Ưu Đãi Hấp Dẫn
  Khi đánh giá một cổng game B52, chính sách thưởng và ưu đãi luôn được chú ý. B52 Club không chỉ mang đến những chính sách thưởng hấp dẫn mà còn cam kết đối xử công bằng và minh bạch đối với người chơi. Điều này giúp thu hút và giữ chân người chơi trên thương trường game đánh bài trực tuyến.

  Hướng Dẫn Tải và Cài Đặt
  Để tham gia vào B52 Club, người chơi có thể tải file APK cho hệ điều hành Android hoặc iOS theo hướng dẫn chi tiết trên trang web. Quy trình đơn giản và thuận tiện giúp người chơi nhanh chóng trải nghiệm trò chơi.

  Với những ưu điểm vượt trội như vậy, B52 Club không chỉ là nơi giải trí tuyệt vời mà còn là điểm đến lý tưởng cho những người yêu thích thách thức và may mắn.

 86. farmacia online 24 horas [url=https://kamagraes.site/#]kamagra oral jelly[/url] farmacia envГ­os internacionales

 87. farmacias online seguras [url=http://tadalafilo.pro/#]comprar cialis online sin receta[/url] farmacia online internacional

 88. Produkte http://kinoko.sagasoo.com/master/form.php?Quest=Read&RecNos=50 sind zu Hause einfach zu speichern, was es mir erleichtert, sie regelmäßig ohne spezielle Speicherbedingungen einzunehmen. Dies geschieht, um die Möglichkeit der Herstellung gefälschter Produkte mit unzureichender Qualität zu vermeiden. Alle Produkte haben ihre Vor- und Nachteile, so auch Abnehmkapseln. Sie sollten Ihr Obst, Ihre Bananen und Weintrauben immer gut sichtbar aufbewahren, damit Sie sie im Bedarfsfall schnell zur Hand haben. Die Forschung sagt, dass der Verzehr von gemischten Nüssen den Serotoninspiegel erhöhen kann, was letztendlich die Stimmung verbessert, den Heißhunger verringert und besonders gut für das Herz ist. Reduslim ist eine innovative Ergänzung in Kapseln mit einer völlig n-turle Zusammensetzung, die helfen kann, Fette zu reduzieren, vor allem in Kombination mit einer kalorienarmen Ernährung und moderate körperliche Aktivität. Es sollte jedoch betont werden, dass Reduslim kein Wundermittel ist und dass echte und anhaltende Gewichtsabnahme immer eine Kombination aus gesunder Ernährung, regelmäßiger Bewegung und einem allgemeinen gesunden Lebensstil erfordert. Hierzu empfiehlt sich ein Mix aus Ausdauer- und Kraftsport in Kombination mit einer ausgewogenen und gesunden Ernährung. Gesunde Ernährung und regelmäßige Bewegung lösen ein sehr wichtiges Problem nicht: Sie helfen nicht, schnell abzunehmen. Um nach der Einnahme von Hormonpillen schnell abzunehmen, müssen Sie auf die tägliche Ernährung achten. Dennoch geben sie einen Einblick in die möglichen Probleme, auf die man bei der Einnahme von Reduslim stoßen kann.

  Ich habe die Ergänzung Reduslim mit der Hoffnung versucht, meine Gesundheit zu verbessern, aber leider kann ich nicht bestätigen, ob es wirklich zu einer Veränderung beigetragen hat. Ich bin froh, dass die Ergänzung Reduslim auf natürlichen Zutaten basiert, was mir wichtig ist. Die Produktverpackung Reduslim ist sorgfältig ausgelegt, um die Zutaten vor Feuchtigkeit und Licht zu schützen, was mir das Vertrauen verleiht, dass sie ihre Wirksamkeit aufrechterhalten. Ärzte vertrauen in die Chemie und chemische Stoffe. Ich freue mich sehr über das Produkt Reduslim! Darüber hinaus kann das Produkt das Sättigungsgefühl fördern und verhindern, dass wir diese nervösen Hungerattacken bekommen, die uns zuvor dazu veranlassten, den Kühlschrank in wenigen Minuten zu leeren, was jedes Opfer zunichte macht. Diese getrockneten Blätter werden dann mit Wasser oder einem anderen geeigneten Lösungsmittel versetzt, um die gewünschten Wirkstoffe zu extrahieren. Diese Schlankheitsmittel sind kalorienarm und reich an fettverbrennenden Stoffen. Äpfel: Äpfel sind reich an Pektin und enthalten beide Ballaststoffe: lösliche Ballaststoffe, die den Blutzuckerspiegel senken, und unlösliche Ballaststoffe, mit denen man sich satt fühlt. Bewegung kann Stress abbauen, den Cholesterinspiegel senken, das Selbstvertrauen stärken und Ihnen helfen, sich selbstbewusster zu fühlen. Bewegung kann Ihnen helfen, Fett zu verlieren und Ihre Knochen und Muskeln zu stärken.

  Einige Experten sagen, dass Bewegung für die Gewichtsabnahme wichtiger ist als Kalorienreduktion. Auch wenn es einfacher ist, 100 Kalorien pro Tag weniger zu essen, als sie zu verbrennen, glaube ich, dass Bewegung ihren Platz im Gewichtsmanagement hat. Salat: Sobald Sie an eine Diät denken, hält Salat Sie länger satt und mindert Ihren Appetit. Mit ungezügeltem Appetit verschlang der Junge alles, was unter … Forschungen haben ergeben, dass eine proteinreiche Mittagsmahlzeit mit Fisch die Kalorienaufnahme verringern kann, da er die Nummer 1 unter den sättigenden Lebensmitteln ist. Damit eine Frau auf einem Heimtrainer schnell abnehmen kann, muss die Intensität erhöht werden. Abnehmen während der postpartalen Periode, in den Wechseljahren oder in den Wechseljahren. Wenn Sie wissen möchten, wie Reduslim verwendet wird, wissen Sie, dass es ausreicht, zwei Kapseln pro Tag mit einem Glas Wasser und etwas Saft während der Hauptmahlzeiten einzunehmen. Ich war mit ihrer Effektivität und Freundlichkeit während unseres Telefongesprächs zufrieden. Nach ein paar Wochen der Verwendung bemerkte ich eine signifikante Verbesserung meines Zustands. Hierfür müssen Sie lediglich ein paar Tropfen am Tag einnehmen, damit eine optimale Wirkung erreicht werden kann. Wirkung – Wie wirken die Reduslim Kapseln?

  Hier zeigen auch die Abnehmtabletten Erfahrungen wo die besten Abnehmtabletten beginnen zu wirken. Wie wirken die Reduslim-Kapseln auf den Stoffwechsel? So werden durch die pflanzlichen Inhaltsstoffe nicht nur Fettverbrennung und Stoffwechsel positiv beeinflusst. Dies soll auch hier durch einen aktivierten und angekurbelten Stoffwechsel gelingen. Espn fettverbrennung Hey meine Lieben, hier ist endlich mein Abnehm- Video! Problem hier ist, dass einige Nutzer, laut Appetitzügler Erfahrungen, nicht mit der Größe der Kapseln zurechtkommen. Die Kapseln sind leicht einzunehmen und lassen mich nicht nervös oder ängstlich fühlen. Wir haben ihm erklärt, dass der Hersteller empfiehlt, je eine Reduslim Kapsel am Morgen und eine am Abend mit ausreichend Flüssigkeit einzunehmen. Es hat die Original Formel – alles was wir geändert haben sind der Name und die Verpackung.“ erklärt Janina. Wenn Sie schummeln, müssen Sie sich selbst zur Rechenschaft ziehen und erkennen, dass Sie am Ende vielleicht kein großartiges Ergebnis haben. Zuerst hörten wir kein Wort von unserer Mutter. Bei der Anwendung von ReduSlim hatten sie sich Hoffnungen auf eine schnelle Abnahme gemacht, allerdings haben beide Anwenderinnen kein Gramm verloren. Es zeigte sich, dass es einen moderaten Effekt auf die Reduzierung der gesamten Körpermasse haben könnte, insbesondere bei Menschen mit fortgeschrittener Fettleibigkeit.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart