Pielęgniarstwo – zawód dla starszych kobiet?

Już o dłuższego czasu wiadomo, że brakuje pielęgniarek. Media ciągle trąbią o starzeniu tej grupy zawodowej i o deficytach w szpitalach. Wiele oddziałów upada ze względu na braki kadrowe. Pielęgniarka w mediach ma obraz kobiety koło 50 roku życia, która ciągle chce więcej, strajkuje. Jak jest naprawdę?

Moi drodzy, wybierając ten zawód bardzo często słyszałam, że pielęgniarstwo już od dawna jest niemodne. Rozpoczynając studia, naczytałam się artykułów i komentarzy o tym jak źle jest w polskim pielęgniarstwie. Dlaczego wtedy nie uciekłam? Nie wiem. Ciągle liczę na to, że kiedyś coś się zmieni. Słyszałam też, że przecież to takie mało prestiżowe być pielęgniarką. Młode dziewczyny nie zostają pielęgniarkami, a jeśli już to zaraz wyjeżdżają za granicę. Dlaczego zostałam? Bo jestem mocno przekonana o tym, że ten zawód ma dużą moc. Że najważniejsze w życiu to robić to co się lubi. Jeśli kochamy naszą pracę,  nie przepracujemy ani dnia w ciągu swojego życia.

/Ojej, taka młoda, ładna dziewczyna i chce być pielęgniarką/. Zdanie to usłyszałam w pierwszym dniu praktyk od pacjentki. W szpitalu od innych pielęgniarek, często zdarzało się mi i moim koleżankom usłyszeć /dziewczyny uciekajcie! Nie wiecie co robicie!/. Zawsze zastanawiałam się wtedy, po co one to robią? Czy rzeczywiście jest aż tak źle? Czy to się nazywa wypalenie? Czy mają rację? Mimo wszystkich komentarzy, ja i około sto dwadzieścia koleżanek i dwóch kolegów ode mnie z roku zdecydowaliśmy się zostać. Chciałabym kiedyś odczarować ten nieprzyjemny obraz zmęczonej życiem i pracą pielęgniarki.

Pielęgniarstwo rzeczywiście jest trochę passe. W czasach kiedy na portalach społecznościowych widzimy miliony zdjęć długich, pięknych, hybrydowych paznokci. Jeszcze dłuższych, rozpuszczonych włosów, ktoś jednak decyduje się na to, żeby zrezygnować z tego wszystkiego w imię zasad i zawodu. Nie możemy po oddziale chodzić w rozpuszczonych włosach, pomalowanych paznokciach, bo w ten sposób narażamy nie tylko pacjenta, ale też siebie. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Mamy pacjenta z jakąś paskudną bakterią, która świetnie przeżywa na naszej skórze. Myjemy ręce, ale na pomalowane paznokcie nie działa środek dezynfekcyjny. Wracamy do domu i rękami, na których są obcy, dotykamy naszych dzieci, mężów, chłopaków, robimy obiad, nakładamy maseczkę na twarz. Na myśl o tym czuję dyskomfort.

Obecnie panuje przeświadczenie, że człowiek sukcesu to ten, który świetnie zarabia, wyjeżdża na wakacje pięć razy do roku i więcej odpoczywa niż pracuje. Nie, moi drodzy. Człowiek sukcesu to ta osoba, która wychodzi ze swojej pracy i czuje, że robi to co kocha. To ktoś, kto się uczy i rozwija. Za każdym razem wychodząc za bramę szpitala, mam poczucie, że zrobiłam coś co było naprawdę ważne.

Pomimo tego, że pielęgniarek jest coraz mniej, na wielu oddziałach można spotkać młode osoby, które są zarażone pasją. To widać już po kilku chwilach. Jednak starsze pielęgniarki odgrywają tutaj znaczącą rolę, bo to one zarażają. To one powinny przekazać to co najważniejsze. Pielęgniarstwo to zawód, który wymaga ogromu pokory. Musimy zdawać sobie sprawę, że uczymy się przez całe życie i zawsze znajdzie się ktoś, kto potrafi zrobić coś od nas lepiej i szybciej, kto wie więcej. Trzeba nauczyć się z tego korzystać i czerpać z nich jak najwięcej, pamiętając, że większość cudownych, doświadczonych pielęgniarek odejdzie na emeryturę i to na naszych rękach spoczywa odpowiedzialność za to, żeby tę wiedzę i umiejętności przekazać kolejnym pokoleniom.

To, że pielęgniarek ciągle brakuje i są przepracowane to fakt. O tym wiedzą wszyscy. Ciągłe szkolenia, kursy, praca w kilku miejscach na raz, bo brakuje rąk do pracy, to coś co sprawia, że wiele osób wyjeżdża, szukając lepszych miejsc, za lepsze pieniądze.

Kiedyś na jednym z oddziałów, spotkałam starsza panią, która powiedziała mi coś, co bardzo mocno wpisało się w moją głowę. /Dziecko, przepracowałam 45 lat jako pielęgniarka. Musisz mieć w sobie dużo siły i zapału, żeby sobie poradzić z tym wszystkim. Ale musisz wiedzieć, że to najpiękniejszy zawód jaki można wykonywać i żadne pieniądze nie są ci w stanie tego zastąpić. Pamiętaj o tym/.  Pani J. – ciągle słyszę w głowie Pani słowa, zwłaszcza wtedy kiedy zmęczona, zastanawiam się w co ja się wpakowałam.

 

 

345 thoughts on “Pielęgniarstwo – zawód dla starszych kobiet?”

 1. Jestem studentką pielęgniarstwa i to co najbardziej denerwuje mnie to pytania osób, które nie mają pojęcia o tych studiach i o tym zawodzie tj. “pielęgniarstwo? dlaczego nie poszłaś na lekarza?! ” , “pielęgniarstwo? chcesz całe życie obcierać ludziom tyłki ? itp. Denerwuje mnie to głównie z tego powodu, że ludzie nie wiedzą jakie te studia są wymagające oraz że ten zawód jest właśnie po to, żeby tymi ludźmi mógł się ktoś zająć, przecież na oddział do chorej osoby nie przychodzi ciągle lekarz, nie opiekuje się nim cały czas, więc nie rozumiem skąd wiecznie stereotyp, że pielęgniarka w porównaniu z lekarzem to nikt.

  1. W czepku urodzona

   Niestety, takie poglądy to lata utartych przekonań, których nikt nie weryfikował. Jednak ogromne zmiany zaczyna się od tych niewielkich 😉 Dlatego też życzę Ci, żebyś zawsze udowadniała, że pielęgniarstwo to piękny zawód. Trzymam kciuki <3

 2. Jestem również w zawodzie od kilkunastu lat. Zostań taka jaką jesteś. Dni, których będziesz przeklinać pewnie będzie trochę. Ale nasz zawód o tyle jest piękny i ciekawy, że zawsze można po kilku latach zmienić oddział.A co za tym idzie otoczenie, obowiązki współpracowników. ..Z wiekiem można coś lżejszego wypatrywać coby dorwać do emerytury a równocześnie być potrzebną i spełniać się w zawodzie. Życzę samych wspaniałych ludzi wokół Ciebie, zarówno kolegów jak i pacjentów.
  Pozdrawiam.
  Koleżanka po fachu. 😆

  1. W czepku urodzona

   Dziękuję ślicznie. 😉 Na razie Intensywna Terapia bardzo mocno siedzi w mojej głowie, ale mam również kilka oddziałów o których marzę i mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane spełnić te marzenia. Mam nadzieję, że dni, kiedy przeklinam ten zawód będzie jak najwięcej, bo po każdym kolejnym wychodzę silniejsza. Dziękuję za motywację <3 Pozdrawiam Koleżanko po fachu. 😉

 3. Dziesięć lat temu ,kiedy ja studiowałam na kierunku humanistycznym ,moja koleżanka oświadczyła ,ze wybiera się na pielęgniarstwo .Pomyslalam wtedy:Wow,ja chyba stać na więcej ,po co ona idzie na te studia ?Zmarnuje się dziewczyna.Dziesiec lat później :koleżanka zrezygnowała po roku a ja właśnie jestem na pierwszym roku pielęgniarstwa 🙂I w końcu czuje ,ze jestem na właściwym miejscu🙂Życie pisze różne scenariusze ,a co którzy gardzą tymi studiami nie wiedza co mówią ,tak jak ja nie wiedziałam .Zycze Ci aby ta pasja została z Tobą na zawsze!Jak do każdej pracy,w tym wypadku również trzeba czuć to coś i pielęgnować to całe życie -żeby nie dołączyć do grona tych ,które ciagle narzekają i podkreślają ,ze lepiej chyba pracować w Biedronce niż jako pielgnarka a jakoś nigdy nie idą do tej Biedronki 😂

  1. W czepku urodzona

   Bardzo się cieszę, kiedy słyszę, że ktoś odnajduje swoje miejsce w tym zawodzie. Życzę zarówno Tobie jak i sobie, żebyśmy zawsze spotykały koleżanki i kolegów po fachu, którzy są w tym zawodzie z powołania, bo od nich możemy się dużo nauczyć. Pozdrawiam <3

 4. Do pielęgniarstwa naprawdę potrzeba pasji, serca i powołania. Wybierając studia zdecydowałam się właśnie na pielęgniarstwo i przyznam szczerzę, że ten kierunek mnie pokonał. Cały system i ilość poświęcenia, jakie trzeba z siebie dać, ogrom nauki przy jednoczesnym braku szacunku nawet od wykładowców, a co dopiero pacjentów czy pozostałego personelu medycznego.
  Ze studiów zrezygnowałam, bardzo zniechęcona do medycyny ludzkiej, uznałam, że łatwiej będzie mi dogadać się z psem niż z człowiekiem.
  Podziwiam bardzo mocno każdą pielęgniarkę, ratownika, położną. Podziwiam za cierpliwość i miłość do innych ludzi. Ten krótki okres spędzony na studiach pielęgniarskich nauczył mnie pokory, której może wcześniej mi brakowało. Pokory i szacunku do ludzi którzy są obok, a których tak często nie zauważamy.
  A Tobie życzę, by ta miłość do zawodu nigdy Cię nie opuściła, bo dokąd będziesz to kochać, dotąd będziesz najlepszą pielęgniarką na jaką może trafić pacjent. <3

  1. W czepku urodzona

   Pamiętaj, że nic nie dzieje się przez przypadek i może Twój ponowny wybór studiów jest tym właściwym. Tak jak pisałam, najważniejsze jest to, żeby lubić to co się robi. Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych wpisów <3

 5. Jak to jest faktycznie z tymi pazurkami ? Nie raz widziałam pielęgniarki które miały tipsy i nie miały z tego powodu problemów. Sama wybieram się na pielęgniarstwo i robię paznokcie hybrydowe, dowiedziałam się ze paznokcie mogą być, ale krótkie i pomalowane na jasny kolor, więc jak to w końcu wygląda ? Może zależy od szpitala ?

  1. W czepku urodzona

   W szpitalu można spotkać pielęgniarki z pomalowanymi paznokciami. Jednak to ich wybór. Na studiach miałyśmy zakaz malowania paznokci, w pracy zakazu nie ma, ale jest pielęgniarka epidemiologiczna, która tego pilnuje. 😉 Warto zastanowić się po co jest taka procedura? Jaki ma sens? Szczerze mówiąc, nie raz korci mnie żeby zrobić ładne hybrydy, ale nie robię tego ze względu na moje zdrowie, bo zawsze mogę przynieść jakieś zarazki. Płyny dezynfekcyjne nie działają na płytkę paznokcia, która jest pokryta lakierem i wykazało to sporo badań. Są różne oddziały. Na Intensywnej Terapii zakażenie krzyżowe, czyli przenoszone od pacjenta do pacjenta, może okazać się zabójcze, dlatego wolę nie ryzykować. 😉 Pozdrawiam i życzę powodzenia ! Jeśli masz jakieś pytania, zapraszam 😉

 6. Cieszę się, że w końcu ktoś zdecydował się napisać post, w którym czytam, że lubi pielęgniarstwo, że jest dumny z tego jaki zawód wykonuje, i że w końcu ktoś nie boi się o tym mówić! Sama jestem świeżo “upieczoną” pielęgniarką, jestem na początku swojej ścieżki zawodowej, zdaję sobie z tego sprawę, że nie będzie łatwo, ale gdy schodzę z każdego dyżuru…zmęczona, to w myślach powtarzam sobie ” R…. to był dobry dzień. Zrobiłaś dziś dużo dobrego”. Ostre słowa postronnych ludzi, niezwiązanych z tym zawodem bolą, ale tacy zawsze byli i będą! Ważne żeby polskie pielęgniarstwo pchnąć do przodu! Dopóki mam siłę i determinację będę mówić, że to przyszłościowy zawód, dający wiele możliwości, również rozwoju naukowego:) W nas młodych siła! Czekam na kolejny wpis , życzę powodzenia i pozdrawiam. R.- pielęgniarka:)

  1. W czepku urodzona

   R. bardzo się cieszę, że są osoby, które myślą podobnie jak ja. Mam nadzieję, że jak najdłużej uda się nam podtrzymać ten zapał. Może nawet uda się to do tego stopnia, że kiedyś podobnie jak moja pacjentka zainspirujemy kogoś do wyboru tego zawodu. Zapraszam ! Również życzę powodzenia i dużo sił ! <3

 7. Ja także na pierwszych praktykach wraz z koleżanką usłyszałam: Dlaczego wybrałyście taki ciężki zawód? Nie były to słowa od pacjentki, ale od pacjentki mamy. Pacjenci często nas mylą z lekarzami, no bo gdzie takie młode i na pielęgniarki by poszły. W szpitalu gdzie mam praktyki w roku akademickim akurat pielęgniarki nie mówią nam, że to okropny zawód i żeby uciekać, może dlatego, że studenci to dla nich ogromna pomoc, w końcu my wykonujemy ” gorszą robotę”, a one głównie dokumentacją się zajmują, więc dlaczego miałby zniechęcać studentów, im ich więcej tym lepiej dla pielęgniarek, to duży szpital, a salowej więcej nie ma jak jest, bo sprząta kilka oddziałów, więc w tym szpitalu podanie pacjentom jedzenia czy zmiana pościeli należy do obowiązków pielęgniarek czyli do studentów jak są. Natomiast gdy miałam praktyki wakacyjne w szpitalu w swojej miejscowości sytuacja wygladała inaczej, jedna pielęgniarka powiedziała do mnie i koleżanki: Ale wybrałyście sobie zawód, ja bym wolała sprzątaczką zostać. Natomiast druga pielęgniarka: W tej szkole to nas uczą, że jaki to piękny i ważny zawód, a jak co przyjdzie do czego to tylko tyłki trzeba myć. Co prawda to ciężki oddział, bo hospicjum i tam może 2 pacjentów chodziło na 16 i faktycznie codziennie rano trzeba było tych wszystkich pacjentów umyć i przebrać, no ale bez zniechęcania ludzi skoro wybrali taką drogę w życiu 🙂

  1. W czepku urodzona

   Masz rację. Ja również spotykałam się z tym bardzo często, ale w końcu przestaniesz zwracać na to uwagę. Teraz jedynie zastanawiam się jakie są powody takich wypowiedzi. Pozdrawiam <3

 8. Komentując zapomniałam dodać, ze Twój blog jest świetny, a ja czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy, mam nadzieję, że Twój blog nie będzie tak jak inne blogi o pielęgniarstwie, gdzie pojawiał się początek, wpisy, a nagle cisza, ktoś przestał go prowadzić. Życzę Ci aby Twój blog odwiedzało coraz więcej osób, nie tylko pielęgniarek, ale także ludzi niezwiązanych z zawodem, niekończących się pomysłów na wpisy i oczywiście sukcesów zawodowych w pracy. Pozdrawiam : *

  1. W czepku urodzona

   Mam nadzieje, że ciągle będe miała w głowie tematy i inspiracje na prowadzenie tego bloga. To mała odskocznia dla mnie, dzięki ktorej mogę zrobić coś pożytecznego. Mam nadzieje, że grono odbiorców ciągle będzie się poszerzać. pozdrawiam ❤

 9. Jestem położną, kiedyś ciocia mojego ówczesnego chłopaka skwitowała krótko jak się dowiedziała, że studiuje położnictwo : ” poszłaś na sprzątaczke? Będziesz sprzątać łożyska i inne brudy…” Niestety nasze zawody tak są postrzegane przez społeczeństo. Alebo sprzątasz pampersy albo łożyska. To smutne, ale wierze, że w końcu coś się zmieni na lepsze.

  1. W czepku urodzona

   Niestety tak jest, jednak mam wrażenie, że postrzeganie takich osób diametralnie się zmienia, kiedy zostają pod opieką położnej albo pielęgniarki i muszą zaufać jej i jej wiedzy. 😉

 10. Hej zaczynam w tym roku pielęgniarstwo 🙂 i mam nadzieję, że wytrwam do końca. Tylko jedna rzecz mnie martwi boję się pobierania krwi. Mój tata boi się igieł itd i słyszałam, że to może być genetyczne :/ myślisz, że dam jakoś rade się przełamać, znasz takie osoby? Bo wiem,że na studiach trzeba kłuć siebie nawzajem :/ i dreszcz mnie przechodzi jak sobie pomyśle, że ktoś we mnie źle wbije igłe i nagle tona krwi wyleci, tym bardziej ze mi żył nie widać.

  1. W czepku urodzona

   Na studiach nie uczymy się kłuć na sobie. 😉 Są oczywiście takie sytuacje czasem, ale możesz się nie zgodzić. Ja myślę, że to kwestia wprawy i przyzwyczajenia. Na pewno sobie poradzisz ! 😉 Trzymam kciuki <3

  2. Jeśli chodzi o pobieranie krwi to u mnie najpierw ćwiczyliśmy na fantomach, a zaliczenie na sobie, oczywiście można nie wyrazić zgody na to, ale każdy bez problemu dawał rękę do pobrania krwi, a nawet obie ręce jeśli miał widoczne żyły. Myślę że gdyby ktoś nie zgodził się to koleżanki i nauczyciel spojrzeliby z pogardą, a nawet ktoś by skrytykował i na pewno Tobie nikt by nie dał ręki do pobrania, tylko zaliczenie na fantomie. Ale na pocieszenie mogę Ci powiedzieć, że jeśli nie masz widocznych żył to nikt nie będzie chciał Ci pobrać, może jedna osoba spróbuje i na tym się skończy 🙂 Wszystko zależy od prowadzącego zajęcia czy preferuje ćwiczenie na sobie czy fantomie, u mnie w grupie było na sobie tylko pobranie krwi, zastrzyk podskórny i ukłucie w palec przy pomiarze cukru, a reszta na fantomie, inne grupy wszystko na sobie cwiczyły, To zależy od nauczyciela. A jeśli chodzi o strach przed igłami, pobieraniem krwi idt to ja nigdy nie patrzyłam jak krew mi pobierają, mama mi nie kazała, żebym nie zemdlała i tak naprawdę spojrzałam dopiero dwa tygodnie przed rozpoczęciem studiów jak pielęgniarka pobiera mi krew i jakoś mnie to nie ruszyło. A jeśli chodzi o pobieranie na zajęciach, to oczywiście że się stresowałam i obawiałam tego, ale było lepiej niż myślałam, stres był i troche sie spociłam ze strachu, ale nikt nie zemdlał, nikt nie krzyczał z bólu, nikomu krew nie tryskała, Nawet nikt nie miał siniaka po pobraniu, zresztą nauczyciel wszystkiemu się przygląda i kontroluje sytuację i jakby coś to przejmuje igłę. Mogę jeszcze dodać ze mojej mamie robi się słabo na widok krwi i nigdy na nią nie patrzy, a ja sobie studiuje pielęgniarstwo, więc niekoniecznie możesz bać się jak Twój tata, zresztą sama powinnaś czuć czy boisz się igieł, A szczególnie krwi, bo z nią każdy ma jakiś kontakt i się czuje czy ta krew powoduje strach, obrzydzenie czy jest czymś normalnym. Powodzenia na studiach i pamiętaj każdy na początku się stresuje i obawia, ale później człowiek się z tym oswaja i jest coraz lepiej , a na tych studiach z wieloma rzeczami się trzeba oswoić i do nich przyzwyczaić, Nawet widok po raz pierwszy pacjentów w ciężkim stanie jest dziwnym odczuciem do którego z czasem da się przyzwyczaić 🙂

 11. Cześć dziewczyny 🙂 Jestem diagnostą laboratoryjnym, na co dzień pracującym w pracowni mikrobiologii. Wiele spośród moich koleżanek mówi „fuj, u was tak śmierdzi, że ja bym nie mogła!”. A ja mogę i daje mi to frajdę 🙂 Ba! Od zawsze wiedzialam, że chcę pracować w laboratorium szpitalnym/klinicznym, a nie prywatnym. Lubię ten zapach szpitala, taki czasem przypominający ciepłą zupę i ten zaduch na korytarzach. Jakoś to wszystko razem sprawia, że bardzo lubię swoją pracę. Chyba nie mogłabym robić nic innego. Często spotykam się z pytaniami: „po co studiowałaś coś takiego? Nie lepiej byłoby np. medycynę?”. A no nie. Robię to co lubię, czuję, że jest to ważna misja. Zawody medyczne w ogóle są dla wybranych i jestem dumna, że jestem wśród nich 🙂 Pozdrawiam 🙂

 12. Kolejne frazesy typu:”jesli kochasz to co robisz to nie przepracujesz ani jednego dnia”-takie same,jak”pieniadze szczescia nie daja”.
  Otoz,nawet dla hobbysty,jesli wykonujesz cos machinalnie i na ilosc oraz aby zarobic:po pewnym czasie stanie sie to przykry obowiazek.
  Jestem pielegniarka i czekam dnia,az zmienie te profesje.Swoj dyplom moge oddac gratis.
  Nie zalezy mi na nim i uwazam czas w tym zawodzie za stracony.
  dziekuje.Tyle w temacie.Nie bede sie rozwodzila i doszukiwala pozytywow.Jest to beznadziejny,katorzniczy i brudny zawod.

 13. I am a student of BAK College. The recent paper competition gave me a lot of headaches, and I checked a lot of information. Finally, after reading your article, it suddenly dawned on me that I can still have such an idea. grateful. But I still have some questions, hope you can help me.

 14. how to get cheap mobic [url=https://mobic.store/#]can i get mobic without dr prescription[/url] where buy cheap mobic no prescription

 15. amoxicillin 500 mg online: [url=http://amoxicillins.com/#]amoxicillin 500mg cost[/url] buy amoxicillin online cheap

 16. order cheap mobic without prescription [url=https://mobic.store/#]order generic mobic without rx[/url] order mobic

 17. mexico pharmacies prescription drugs [url=http://mexicanpharmacy.guru/#]mexican rx online[/url] buying prescription drugs in mexico

 18. top 10 online pharmacy in india [url=http://indiapharmacy.cheap/#]india online pharmacy[/url] online shopping pharmacy india

 19. To read verified dispatch, adhere to these tips:

  Look in behalf of credible sources: https://md-pace.com/wp-content/pages/what-is-the-zip-code-for-newport-news-va.html. It’s high-ranking to secure that the news roots you are reading is reliable and unbiased. Some examples of good sources tabulate BBC, Reuters, and The Fashionable York Times. Review multiple sources to stimulate a well-rounded sentiment of a discriminating news event. This can support you listen to a more over facsimile and keep bias. Be in the know of the viewpoint the article is coming from, as even respected hearsay sources can contain bias. Fact-check the gen with another commencement if a communication article seems too sensational or unbelievable. Always fetch inevitable you are reading a known article, as news can change quickly.

  By following these tips, you can become a more aware of news reader and more intelligent be aware the world around you.

 20. Absolutely! Find information portals in the UK can be awesome, but there are tons resources available to boost you think the perfect the same as you. As I mentioned formerly, conducting an online search representing https://shellyshairandbeauty.co.uk/pag/reasons-behind-vinita-nair-s-departure-from-cbs.html “UK newsflash websites” or “British story portals” is a enormous starting point. Not one desire this grant you a comprehensive shopping list of report websites, but it intention also lend you with a better pact of the coeval hearsay landscape in the UK.
  Once you have a file of imminent account portals, it’s powerful to gauge each one to choose which upper-class suits your preferences. As an case, BBC Advice is known for its disinterested reporting of information stories, while The Custodian is known for its in-depth criticism of partisan and sexual issues. The Unconnected is known representing its investigative journalism, while The Times is known in the interest of its business and investment capital coverage. By concession these differences, you can choose the rumour portal that caters to your interests and provides you with the hearsay you call for to read.
  Additionally, it’s quality all in all neighbourhood despatch portals representing proper to regions within the UK. These portals lay down coverage of events and news stories that are akin to the область, which can be especially utilitarian if you’re looking to hang on to up with events in your neighbourhood pub community. For event, provincial news portals in London number the Evening Paradigm and the Londonist, while Manchester Evening Hearsay and Liverpool Echo are hot in the North West.
  Inclusive, there are many news portals at one’s fingertips in the UK, and it’s high-ranking to do your research to unearth the united that suits your needs. Sooner than evaluating the unalike news broadcast portals based on their coverage, dash, and article standpoint, you can select the individual that provides you with the most related and interesting despatch stories. Decorous luck with your search, and I ambition this data helps you discover the correct news portal since you!

 21. pharmacies in canada [url=http://internationalpharmacy.icu/#]mail order canada[/url] online international pharmacy

 22. Anna Berezina is a extremely talented and renowned artist, identified for her unique and charming artworks that by no means fail to leave a lasting impression. Her work superbly showcase mesmerizing landscapes and vibrant nature scenes, transporting viewers to enchanting worlds full of awe and marvel.

  What sets [url=http://760display.com/wp-includes/pages/anna-b_127.html]Anna Berezina[/url] apart is her distinctive consideration to detail and her exceptional mastery of colour. Each stroke of her brush is deliberate and purposeful, creating depth and dimension that convey her work to life. Her meticulous approach to capturing the essence of her topics permits her to create really breathtaking artistic endeavors.

  Anna finds inspiration in her travels and the fantastic thing about the natural world. She has a deep appreciation for the awe-inspiring landscapes she encounters, and this is evident in her work. Whether it’s a serene seashore at sundown, an imposing mountain range, or a peaceful forest filled with vibrant foliage, Anna has a remarkable capability to capture the essence and spirit of these locations.

  With a novel creative style that combines components of realism and impressionism, Anna’s work is a visible feast for the eyes. Her paintings are a harmonious blend of precise details and soft, dreamlike brushstrokes. This fusion creates a fascinating visual experience that transports viewers right into a world of tranquility and sweetness.

  Anna’s talent and inventive vision have earned her recognition and acclaim in the artwork world. Her work has been exhibited in prestigious galleries around the globe, attracting the attention of art enthusiasts and collectors alike. Each of her pieces has a method of resonating with viewers on a deeply personal stage, evoking feelings and sparking a sense of connection with the pure world.

  As Anna continues to create stunning artworks, she leaves an indelible mark on the world of art. Her capability to capture the sweetness and essence of nature is actually outstanding, and her work function a testament to her inventive prowess and unwavering passion for her craft. Anna Berezina is an artist whose work will proceed to captivate and encourage for years to come back..

 23. May I simply just say what a comfort to uncover someone that really understands what they are talking
  about on the net. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important.

  A lot more people need to check this out and understand this side of the story.
  It’s surprising you are not more popular given that you surely have the gift.

 24. Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to browse your site on my iphone
  during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded
  on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..

  Anyhow, very good site!

 25. Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this
  paragraph i thought i could also make comment due to this sensible paragraph.

 26. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise a few
  technical issues using this site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load
  correctly. I had been wondering if your web hosting
  is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and
  marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my
  e-mail and could look out for much more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again very soon.

 27. казино brillx официальный сайт играть
  https://brillx-kazino.com
  Brillx Казино — ваш уникальный путь к захватывающему миру азартных игр в 2023 году! Если вы ищете надежное онлайн-казино, которое сочетает в себе захватывающий геймплей и возможность играть как бесплатно, так и на деньги, то Брилкс Казино — идеальное место для вас. Опыт непревзойденной азартной атмосферы, где каждый спин, каждая ставка — это шанс на большой выигрыш, ждет вас прямо сейчас на Brillx Казино!В 2023 году Brillx предлагает совершенно новые уровни азарта. Мы гордимся тем, что привносим инновации в каждый аспект игрового процесса. Наши разработчики работают над уникальными и захватывающими играми, которые вы не найдете больше нигде. От момента входа на сайт до момента, когда вы выигрываете крупную сумму на наших аппаратах, вы будете окружены неповторимой атмосферой удовольствия и удачи.

 28. brillx официальный сайт
  brillx casino
  Добро пожаловать в удивительный мир азарта и веселья на официальном сайте казино Brillx! Год 2023 принес нам новые горизонты в мире азартных развлечений, и Brillx на переднем крае этой революции. Если вы ищете непередаваемые ощущения и возможность сорвать джекпот, то вы пришли по адресу.Сияющие огни бриллкс казино приветствуют вас в уникальной атмосфере азартных развлечений. В 2023 году мы рады предложить вам возможность играть онлайн бесплатно или на деньги в самые захватывающие игровые аппараты. Наши эксклюзивные игры станут вашим партнером в незабываемом приключении, где каждое вращение барабанов приносит невероятные эмоции.

 29. Do you have a spam problem on this website; I also am a
  blogger, and I was wondering your situation; many
  of us have created some nice methods and we are looking to
  exchange techniques with other folks, why not shoot
  me an e-mail if interested.

 30. I’m curious to find out what blog system you have been utilizing?
  I’m having some minor security problems with my latest site and I’d like
  to find something more risk-free. Do you have any recommendations?

 31. I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him
  as no one else know such detailed about my difficulty.

  You’re wonderful! Thanks!

 32. п»їbest mexican online pharmacies [url=http://mexicanpharmacy.site/#]order pills online from a mexican pharmacy[/url] buying prescription drugs in mexico online

 33. Anyway, a Bitcoin was worth $42,197 on the night of the Super Bowl. In some sense, a 50 percent loss in four months is not good. In a different sense, for some of Bitcoin’s peers, it has been worse. Cryptocurrency and Bitcoin are not regulated by the government, banks or any other central authority. It also means there are no consumer protections on cryptocurrency transactions. If you send your bitcoin or any cryptocurrency to a scammer today, you will never see it again. They can take all your money because they don’t have a central authority to stop them. As of 23 March 2023, more than 19.3 million BTC has been mined, representing 92% of maximum BTC supply, according to CoinMarketCap. Less than two million bitcoin are left to be mined. The last bitcoin is expected to be mined in the year 2140.
  http://fiumbio.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=356307
  Conventional money transfers depend on third-party intermediaries, such as banks, to process and verify the transactions. If you want to transfer $1,000 to a friend, you ask your bank to deduct the amount from your account and add it to your friend’s account. However, if the third party that completes the transaction is corrupt or makes a mistake, or if the file with your account balance is destroyed, you will have little recourse to recover your money. The blockchain does away with the need for a broker. It contains records of bitcoin transactions. Each blockchain participant maintains a current record of every other member’s account. If members want … Scammers are always finding new ways to steal your money using cryptocurrency. To steer clear of a crypto con, here are some things to know.

 34. Bitwave offers enterprise-grade software to help you effortlessly handle complex crypto tax scenarios. With Bitwave, you can continuously track and calculate cost basis, gains, and losses for short-term and long-term capital gains. For enterprises with multiple wallets and optimization complexities, we offer customizable inventory segregation methods (single, wallet-level, and arbitrary inventory groups) and cost basis strategies (FIFO, LIFO, HIFO, and Specific ID). Thinking of moving to a different country where you don’t have to pay high taxes on your crypto investments? Well, you’re not alone. As the value of crypto skyrockets, several countries around the world are imposing heavy taxes on crypto investors and their respective businesses—which could potentially cripple their profits. These taxes can either be imposed as a capital gains tax or an income tax. 
  http://k-vsa.org/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=135782
  Read more: A 29-year real estate veteran who’s returned 446% to investors in the past decade breaks down the 4 trends driving the sector in 2021 — and shares 11 ‘attractively valued’ stocks Attorneys for Dogecoin advocate Elon Musk have filed a fresh motion in a New York federal court seeking the dismissal of investors’ complaints that they allege dragged on for too long. In the 43-page letter, Musk’s legal team, led by Alex Shapiro, argued that the Plaintiffs’ fourth attempt to plead a complaint was based on the defendant’s “silly tweets” on DOGE. “Have a plan,” he added. “Don’t invest emotionally.” Dogecoin is also easier to mine than bitcoin — the mathematical equations necessary to create new coins are easier and cheaper to complete. That means new dogecoins can be mined faster than new bitcoins, too. But this is a double-edged sword: Too many new coins and insufficient investor demand can drive down the price of dogecoin.

 35. canadian pharmacy ltd: canada ed drugs – pharmacy in canada canadapharmacy.guru
  mexican drugstore online [url=http://mexicanpharmacy.company/#]mexican pharmaceuticals online[/url] buying from online mexican pharmacy mexicanpharmacy.company

 36. indian pharmacy paypal: mail order pharmacy india – pharmacy website india indiapharmacy.pro
  medicine in mexico pharmacies [url=https://mexicanpharmacy.company/#]mexican drugstore online[/url] mexican drugstore online mexicanpharmacy.company

 37. my canadian pharmacy review: best canadian pharmacy – canada drug pharmacy canadapharmacy.guru
  india pharmacy mail order [url=http://indiapharmacy.pro/#]indian pharmacies safe[/url] п»їlegitimate online pharmacies india indiapharmacy.pro

 38. canadian pharmacy ed medications: canadian online drugs – pharmacy canadian superstore canadapharmacy.guru
  mexican rx online [url=http://mexicanpharmacy.company/#]reputable mexican pharmacies online[/url] mexico drug stores pharmacies mexicanpharmacy.company

 39. top 10 pharmacies in india: indian pharmacy – indian pharmacies safe indiapharmacy.pro
  my canadian pharmacy review [url=http://canadapharmacy.guru/#]reliable canadian pharmacy[/url] canadapharmacyonline legit canadapharmacy.guru

 40. Абузоустойчивый VPS
  Виртуальные серверы VPS/VDS: Путь к Успешному Бизнесу

  В мире современных технологий и онлайн-бизнеса важно иметь надежную инфраструктуру для развития проектов и обеспечения безопасности данных. В этой статье мы рассмотрим, почему виртуальные серверы VPS/VDS, предлагаемые по стартовой цене всего 13 рублей, являются ключом к успеху в современном бизнесе

 41. VPS SERVER
  Высокоскоростной доступ в Интернет: до 1000 Мбит/с
  Скорость подключения к Интернету — еще один важный фактор для успеха вашего проекта. Наши VPS/VDS-серверы, адаптированные как под Windows, так и под Linux, обеспечивают доступ в Интернет со скоростью до 1000 Мбит/с, что гарантирует быструю загрузку веб-страниц и высокую производительность онлайн-приложений на обеих операционных системах.

 42. https://medium.com/@Guillermin89329/дешевый-vps-на-linux-с-выделенной-графикой-и-антивирусной-защитой-6816cef7d47f
  VPS SERVER
  Высокоскоростной доступ в Интернет: до 1000 Мбит/с
  Скорость подключения к Интернету — еще один важный фактор для успеха вашего проекта. Наши VPS/VDS-серверы, адаптированные как под Windows, так и под Linux, обеспечивают доступ в Интернет со скоростью до 1000 Мбит/с, что гарантирует быструю загрузку веб-страниц и высокую производительность онлайн-приложений на обеих операционных системах.

 43. sildenafil price usa [url=https://sildenafil.win/#]sildenafil australia online[/url] buy sildenafil 100mg online in usa

 44. 20 mg tadalafil cost [url=https://tadalafil.trade/#]buy tadalafil online australia[/url] buy tadalafil online no prescription

 45. cost of generic zithromax [url=https://azithromycin.bar/#]zithromax antibiotic[/url] can you buy zithromax over the counter in canada

 46. how to get doxycycline cheap [url=http://doxycycline.forum/#]buy doxycycline over the counter[/url] doxycycline 100mg otc

 47. cipro ciprofloxacin [url=http://ciprofloxacin.men/#]ciprofloxacin without insurance[/url] ciprofloxacin generic price

 48. zithromax 250 mg pill [url=https://azithromycin.bar/#]zithromax antibiotic without prescription[/url] zithromax canadian pharmacy

 49. doxycycline cost uk [url=https://doxycycline.forum/#]Buy doxycycline for chlamydia[/url] doxycycline cheap australia

 50. order zithromax without prescription [url=https://azithromycin.bar/#]zithromax antibiotic[/url] average cost of generic zithromax

 51. trusted online canadian pharmacy [url=https://buydrugsonline.top/#]legal drugs buy online[/url] canadian online pharmacies not requiring a prescription

 52. Tiêu đề: “B52 Club – Trải nghiệm Game Đánh Bài Trực Tuyến Tuyệt Vời”

  B52 Club là một cổng game phổ biến trong cộng đồng trực tuyến, đưa người chơi vào thế giới hấp dẫn với nhiều yếu tố quan trọng đã giúp trò chơi trở nên nổi tiếng và thu hút đông đảo người tham gia.

  1. Bảo mật và An toàn
  B52 Club đặt sự bảo mật và an toàn lên hàng đầu. Trang web đảm bảo bảo vệ thông tin người dùng, tiền tệ và dữ liệu cá nhân bằng cách sử dụng biện pháp bảo mật mạnh mẽ. Chứng chỉ SSL đảm bảo việc mã hóa thông tin, cùng với việc được cấp phép bởi các tổ chức uy tín, tạo nên một môi trường chơi game đáng tin cậy.

  2. Đa dạng về Trò chơi
  B52 Play nổi tiếng với sự đa dạng trong danh mục trò chơi. Người chơi có thể thưởng thức nhiều trò chơi đánh bài phổ biến như baccarat, blackjack, poker, và nhiều trò chơi đánh bài cá nhân khác. Điều này tạo ra sự đa dạng và hứng thú cho mọi người chơi.

  3. Hỗ trợ Khách hàng Chuyên Nghiệp
  B52 Club tự hào với đội ngũ hỗ trợ khách hàng chuyên nghiệp, tận tâm và hiệu quả. Người chơi có thể liên hệ thông qua các kênh như chat trực tuyến, email, điện thoại, hoặc mạng xã hội. Vấn đề kỹ thuật, tài khoản hay bất kỳ thắc mắc nào đều được giải quyết nhanh chóng.

  4. Phương Thức Thanh Toán An Toàn
  B52 Club cung cấp nhiều phương thức thanh toán để đảm bảo người chơi có thể dễ dàng nạp và rút tiền một cách an toàn và thuận tiện. Quy trình thanh toán được thiết kế để mang lại trải nghiệm đơn giản và hiệu quả cho người chơi.

  5. Chính Sách Thưởng và Ưu Đãi Hấp Dẫn
  Khi đánh giá một cổng game B52, chính sách thưởng và ưu đãi luôn được chú ý. B52 Club không chỉ mang đến những chính sách thưởng hấp dẫn mà còn cam kết đối xử công bằng và minh bạch đối với người chơi. Điều này giúp thu hút và giữ chân người chơi trên thương trường game đánh bài trực tuyến.

  Hướng Dẫn Tải và Cài Đặt
  Để tham gia vào B52 Club, người chơi có thể tải file APK cho hệ điều hành Android hoặc iOS theo hướng dẫn chi tiết trên trang web. Quy trình đơn giản và thuận tiện giúp người chơi nhanh chóng trải nghiệm trò chơi.

  Với những ưu điểm vượt trội như vậy, B52 Club không chỉ là nơi giải trí tuyệt vời mà còn là điểm đến lý tưởng cho những người yêu thích thách thức và may mắn.

 53. farmacia barata [url=http://vardenafilo.icu/#]vardenafilo[/url] farmacia envГ­os internacionales

 54. venta de viagra a domicilio [url=http://sildenafilo.store/#]comprar viagra[/url] se puede comprar sildenafil sin receta

 55. farmacias online seguras [url=http://tadalafilo.pro/#]cialis en Espana sin receta contrareembolso[/url] farmacia envГ­os internacionales

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart