10 rzeczy – czyli niezbędnik studenta Pielęgniarstwa.

 

 

Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok akademicki. Z pewnością ten czas przyniesie wszystkim tym, którzy rozpoczynają studia lub je kontynuują, wiele wyzwań, nieprzespanych nocy i ciekawych sytuacji. Jak się do tego przygotować? Co jest totalnym must have? Co można sobie darować?

 

 1. Dużo zapału, cierpliwości, empatii i pozytywne nastawienie – niezależnie od tego czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym kierunkiem, czy jesteś już po kilku latach studiów, bez dobrego nastawienia i wszystkich tych cech, ciężko będzie ci przetrwać godziny praktyk, poranne wstawanie i masę nauki. Tylko dobre podeście sprawi, że pojawi się też motywacja. Każdy rok moich studiów licencjackich był inny. Różne oddziały, różni pacjenci, różne przedmioty. Czasem te bardziej lubiane, czasem mniej. Jednak z odpowiednią dozą zapału łatwiej jest skorzystać z zajęć i przygotować do przyszłej pracy zawodowej. Moja rada – studencie, na zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych chłoń wiedzę jak gąbka. Jestem przekonana, że kiedyś ta wiedza Ci się przyda. Obserwuj pielęgniarki i prowadzących. Ucz się nie tylko procedur wykonywania danych czynności, ale podejścia do pacjenta. Podpatruj, bądź chętny, pytaj.
 2. Starsze koleżanki – Jeśli masz znajomych, którzy skończyli już Pielęgniarstwo lub są na roku wyżej – jesteś uratowany. Często są oni zbawieniem. Zawsze możesz podpytać czego możesz spodziewać się na egzaminie, jak wyglądały dane praktyki czy też skorzystać z ich notatek. Jeśli to ty jesteś koleżanką/kolegą z roku wyżej – bądź wyrozumiały, podpowiedz, motywuj.
 3. Kolorowe długopisy – Ja jako maniaczka długopisów, zawsze mam ich o wiele za dużo. W szpitalu przydają się zwłaszcza długopisy w kolorze niebieskim i czerwonym. Zachęcam też do tworzenia kolorowych notatek. Jeśli jesteś wzrokowcem, zapewniam że z takich materiałów będzie Ci się lepiej uczyło.
 4. Biały fartuch – Osobom zaczynającym studia w tym roku zalecam zakupienie takiego fartucha. Na większości uczelni właśnie w nim trzeba przychodzić na ćwiczenia z Anatomii, które odbywają się w prosektorium. Tutaj panuje dowolność w kroju – może być na zatrzaski, guziki, z długim lub krótkim rękawem. Najważniejsze by był biały. Mi przydał się on jeszcze na ćwiczeniach w szpitalu z przedmiotu Badania Fizykalne, na który nie musieliśmy zakładać mundurków oraz na laboratoriach z Mikrobiologii oraz Fizjologii. Fartuch też nie raz uratuje was na zimnych oddziałach.
 5. Stetoskop – Mój stetoskop kupiłam na zajęcia z wcześniej wspomnianych Badań Fizykalnych. Nie musicie wydawać na niego fortuny. Te najzwyklejsze również się sprawdzają. Jeśli tylko macie chęci i zapał możecie go również nosić na zajęcia do szpitala. Z pewnością przyda się do mierzenia ciśnienia czy sprawdzania położenia sondy. Jednak na wszystkich oddziałach są szpitalne stetoskopy, z których można korzystać, zmniejszając tym samym ciężar swojej torebki.
 6. Zeszyt z podziałem lub luźne kartki– Sposobów na robienie notatek są miliony. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Jedni wolą piękne zeszyty, inni piszą gdziekolwiek, jeszcze inni robią segregatory z luźnymi kartkami. Ja podczas studiów korzystałam zarówno z zeszytów jak i luźnych kartek. Zazwyczaj podczas wykładów i ćwiczeń notowałam w zeszycie, z kartek korzystałam już podczas nauki do egzaminu.
 7. Mundurek – Tutaj sprawa zmienia się w zależności od uczelni. Na UJ na pierwszym roku zamawiane są hurtowo takie same mundurki dla całego roku. Zajmuje się tym zazwyczaj starosta. Na drugim roku mieliśmy już więcej swobody w wyborze mundurków, dlatego też rozpoczęło się szaleństwo z krojami i kolorami. Jednak na początku trzeciego roku wyszło rozporządzenie, że w obrębie grupy powinniśmy mieć taki sam kolor mundurków. Nie wiem jak jest na innych uczelniach, jednak wszystkim, którzy rozpoczynają w tym roku studia polecam wstrzymać się z zakupem do spotkania z opiekunem roku.
 8. Buty medyczne –Radzę na początek kupić zwykłe białe buty, jednak trzeba pamiętać o tym, że często spędzicie w nich cały dzień. Koniecznie muszą być wygodne. Polecam buty z zakrytymi palcami, ponieważ z pewnością nie raz spadnie wam na nie kropla krwi, moczu lub jakiś lek. Przy zakupie weźcie pod uwagę to czy mają śliską podeszwę.
 9. Zegarek – przyda się z pewnością do mierzenia tętna, oddechów, chociaż najczęściej studenci odliczają na nim godzinny do wyjścia do domu. Najlepiej gdyby był przypinany do mundurka, tak żeby nie przeszkadzał przy myciu rąk.
 10. Uśmiech –  z pewnością nie raz będziecie mieli ochotę rzucać te studia, będziecie chcieli uciekać, nie będzie się Wam chciało uczyć. Jednak zawsze, kiedy pójdziecie na oddział i zobaczycie uśmiech pacjenta, który będzie wam za coś wdzięczny, wszystko to co złe ucieknie. Polecam, żebyście wy również często uśmiechali się do pacjentów. W ten sposób budujecie od razu pozytywny obraz swojej osoby.

 

 

Wszystkim, którzy rozpoczynają kolejny rok akademicki, życzę wytrwałości i dużo satysfakcji z tego co robicie, a także spotkania na swojej drodze prawdziwych profesjonalistów, którzy zarażą was powołaniem i pasją.

 

 

 

 

 

 

 

101 thoughts on “10 rzeczy – czyli niezbędnik studenta Pielęgniarstwa.”

 1. Na taki post czekałam 😀 od poniedziałku zaczynam pierwsze zajęcia, z jednej strony nie mogę się doczekać ale z drugiej trochę mnie to przeraża 😀

 2. Pielegniareczka

  Na UmLUb na anatomia nie można wejść w zwykłym białym fartuchy, musi to być fartuch anatomiczny (wiązany z tyłu) + chusta na głowę.
  Mundurki całym rokiem przez cały okres studiów mieliśmy te same.

 3. Oj, jestem juz po dniu adaptacyjnym i już dali nam zagadnienia na pierwsze ćwiczenia z anatomii… Trzymajcie kciuki 🙂

 4. Totalnym “Must have” 😉 jest chęć rezygnacji z życia towarzyskiego i osobistego. Stetoskop do szpitala? Polecam taki pozłacany 😉

 5. Na mojej uczelni w Lublinie tez stetoskop jest calkowicie zbedny. Najwazniejsza to chec nauki i pomocy, bez tego nic nie osiagniemy 🙂 kwestia fartuszkow? Kto jaki chce. Bialy, niebieski, rozowy, w kwiatki czy bez. Whatever 🙂

 6. Hej,
  Jestem w klasie maturalnej i od dziecka chcę iść w kierunku pielęgniarstwa. Z jednej strony wszyscy mnie przestrzegają, że to mało opłacalny zawód i powinnam decydować się na kierunek lekarski, ja jednak się w tym zawodzie nie widzę i nadal serce ciągnie mnie w stronę dziecięcych marzeń. Z chemii jestem słaba, z biologią sobie radzę. Mam więc pytanie odnośnie studiów, czy jest szansa, że sobie nie poradzę z trudnością nauki chemii (czy jest tam dużo odnośników z chemii, czy raczej wszystko skupia się na biologii)?
  Dodatkowo zastanawia mnie czy warto zakupić sobie podręcznik o pielęgniarstwie już teraz, żeby oswoić się z tym fachem i nie zwariować na studiach?
  Dziękuję, że stworzyłaś tego bloga, cieszę się że odnalazłam go akurat teraz i mogę się dowiedzieć tyle ciekawych rzeczy, zanim jeszcze zdecyduję się na ten kierunek.
  Pozdrawiam i czekam na następny wpis!

  1. W czepku urodzona

   Marto, przepraszam, że odpisuję tak późno, jednak umknął mi Twój komentarz. Myślę, że nawet bez chemii poradzisz sobie na studiach. 🙂 Myślę też, że na przerabianie podręczników dotyczących pielęgniarstwa masz jeszcze dużo czasu. Trzymam za Ciebie mocno kciuki! <3

  2. Nie ma się czym martwić, studia na kierunku pielęgniarstwo są śmiesznie łatwe, jeśli chodzi o ilość materiału do nauczenia.

   1. Jestem po pierwszy roku i całkowicie się się zgadzam. Nauki nie ma dużo. Oprócz studiów (dziennych), pracuję, uczęszczam na dwa koła naukowe i robię certyfikat z angielskiego w prywatnej szkole. Do tego zawsze mam czas la znajomych i imprezy. Wydaje mi się, że większość ludzi na pielęgniarstwie traktuje ten kierunek jako przejściowy i nikt nie chce później tyrać jak wół za 2 tys netto. WUM pozdrawia 😀

 7. I am a website designer. Recently, I am designing a website template about gate.io. The boss’s requirements are very strange, which makes me very difficult. I have consulted many websites, and later I discovered your blog, which is the style I hope to need. thank you very much. Would you allow me to use your blog style as a reference? thank you!

 8. can you buy generic mobic [url=https://mobic.store/#]buy generic mobic no prescription[/url] where can i get mobic for sale

 9. amoxicillin 30 capsules price: [url=https://amoxicillins.com/#]amoxicillin 825 mg[/url] amoxicillin 500 mg without prescription

 10. [url=https://propecia1st.science/#]get generic propecia without dr prescription[/url] cheap propecia without insurance

 11. over the counter erectile dysfunction pills [url=https://cheapestedpills.com/#]buy erection pills[/url] men’s ed pills

 12. zithromax without prescription [url=http://azithromycin.men/#]where can i get zithromax[/url] zithromax tablets for sale

 13. buy generic neurontin online [url=http://gabapentin.pro/#]where can i buy neurontin from canada[/url] generic neurontin

 14. medicine in mexico pharmacies [url=http://mexicanpharmacy.guru/#]mexico drug stores pharmacies[/url] buying prescription drugs in mexico

 15. farmacia online piГ№ conveniente [url=http://farmaciaonline.men/#]farmacie on line spedizione gratuita[/url] acquistare farmaci senza ricetta

 16. Anna Berezina is a highly gifted and renowned artist, identified for her distinctive and fascinating artworks that by no means fail to leave a long-lasting impression. Her work superbly showcase mesmerizing landscapes and vibrant nature scenes, transporting viewers to enchanting worlds filled with awe and wonder.

  What units [url=https://operonbiotech.com/news/berezina-anna_7.html]Berezina[/url] apart is her exceptional attention to element and her outstanding mastery of colour. Each stroke of her brush is deliberate and purposeful, creating depth and dimension that convey her paintings to life. Her meticulous method to capturing the essence of her topics allows her to create truly breathtaking works of art.

  Anna finds inspiration in her travels and the fantastic factor about the pure world. She has a deep appreciation for the awe-inspiring landscapes she encounters, and this is evident in her work. Whether it’s a serene seaside at sunset, an imposing mountain vary, or a peaceful forest filled with vibrant foliage, Anna has a outstanding capacity to capture the essence and spirit of these places.

  With a novel creative type that combines components of realism and impressionism, Anna’s work is a visible feast for the eyes. Her work are a harmonious blend of precise particulars and delicate, dreamlike brushstrokes. This fusion creates a captivating visual expertise that transports viewers into a world of tranquility and wonder.

  Anna’s expertise and inventive imaginative and prescient have earned her recognition and acclaim within the art world. Her work has been exhibited in prestigious galleries across the globe, attracting the eye of artwork enthusiasts and collectors alike. Each of her pieces has a way of resonating with viewers on a deeply personal degree, evoking emotions and sparking a way of connection with the pure world.

  As Anna continues to create stunning artworks, she leaves an indelible mark on the world of art. Her ability to capture the beauty and essence of nature is really exceptional, and her paintings function a testament to her inventive prowess and unwavering passion for her craft. Anna Berezina is an artist whose work will proceed to captivate and inspire for years to come back..

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart