Notatki z pielęgniarstwa Obliczanie dawek leków

Jedną z podstawowych umiejętności, jakie powinien nauczyć się pielęgniarz lub pielęgniarka jeszcze przed rozpoczęciem pracy zawodowej, to szybkie obliczanie właściwych dawek leków dla pacjenta. Poznaj najważniejsze jednostki i wzory, które opanujesz z łatwością i wykorzystasz w codziennej pracy. 

obliczanie dawek leków
obliczanie dawek leków

Obliczanie dawek leków wydaje się czarną magią? Kiedy dostajesz zlecenie zapisane w mcg/kg m.c./h nie wiesz co z tym zrobić?

Wiem, jak trudna jest nauka obliczania dawek leków. Pamiętam doskonale stres związany z tym tematem, który towarzyszył mi na studiach i w pierwszych miesiącach pracy. Prawidłowe obliczenie dawki leku jest kluczowe, ponieważ nasz błąd może wpłynąć na zdrowie i życie pacjenta. Ta świadomość może wywoływać dodatkowy stres…

ale...mam na to rozwiązanie

Chcesz nauczyć się skutecznie obliczać dawki leków bez używania kartki i długopisu za każdym razem? Da się to zrobić! A w tym pomogą Ci Notatki z pielęgniarstwa – Obliczanie dawek leków.

To wiedza, którą wykorzystasz nie tylko na egzamin. Będzie ona również potrzebna w Twojej codziennej pracy. Ułatw ją sobie już teraz i zamów te notatki!

Dlaczego warto mieć moje Notatki z pielęgniarstwa w swojej biblioteczce?

 • Notatki z tabelami pozwalają szybko zrozumieć zasady przeliczania jednostek oraz działania poszczególnych metod obliczeń.
 • Format PDF notatek otworzysz na różnych nośnikach elektronicznych, dzięki czemu skorzystasz z nich, kiedy tylko potrzebujesz.
 • Rozdziały teoretyczne zapisane są prostym językiem, dlatego szybko i „bezboleśnie” wchodzą do głowy.
 • Zestawy ćwiczeń z odpowiedziami pozwalają na praktyczne wykorzystanie metod i wzorów obliczania dawek leków.
 • Kolorowa i estetyczna oprawa graficzna z łatwością „zakotwicza” najważniejsze zagadnienia w pamięci i pozwala szybko do nich wrócić.
 • Oszczędzasz czas i pieniądze – nie musisz kupować drogich książek ani spędzać godzin w bibliotece, by znaleźć potrzebną Ci wiedzę. Notatki z pielęgniarstwa to potwierdzone źródła informacji, które zostały stworzone dla każdego  – na studencką kieszeń także.
obliczanie dawek leków

Z czego składają się te notatki?

Część teoretyczna, w której znajdziesz opisy jednostek, miar oraz wzory, które wykorzystasz w późniejszych obliczeniach. 

Zadania podzielone na tematyczne działy tj. obliczanie leków doustnych czy obliczanie leków w infuzjach dożylnych. Po każdym module zadań znajdziesz ich rozwiązania.

Stronę szablonową do obliczeń, z której możesz skorzystać w trakcie wykonywania zadań. Szablon poprowadzi Cię przez zadanie krok po kroku. 

Czego się konkretnie nauczysz?

Podstawowe informacje

 • Jakie wyróżniamy jednostki Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI) i jak się je przelicza?
 • Jakie są najczęstsze drogi podania leków?
 • Jakie wymieniamy rodzaje dawek?
 • Co oznaczają poszczególne skróty w zleceniach lekarskich?
 • Jak wyrażane są stężenia leków?

Zasady obliczania dawek leków

 • Jakie są złote zasady, które zmniejszają ryzyko pomyłek w obliczaniu dawek?
 • Na co uważać podczas wykonywania obliczeń?
 • Jak i kiedy możemy zaokrąglić wynik?

Wzory obliczeń

 • Na czym polegają metody wzoru i proporcji?
 • Jak wykonać obliczenia w infuzjach dożylnych?
 • Jak wygląda przeliczanie stężeń?

Sprawdź czy ten produkt jest właśnie dla Ciebie

Ten produkt jest dla Ciebie, jeśli:

 • jesteś studentem pielęgniarstwa, który chce skutecznie zapamiętać wzory i jednostki na rozpuszczanie leków (nie tylko na egzamin!);
 • chcesz wrócić do zawodu po dłuższej przerwie (np. po urlopie macierzyńskim) i pragniesz przypomnieć sobie najważniejsze informacje na ten temat;
 • pracujesz w zawodzie, a mimo to masz problem z szybkim obliczaniem dawek leków i chcesz nauczyć się szybkich metod do tego,

Ten produkt NIE jest dla Ciebie, jeśli:

 • Wszystkie obliczenia wykonujesz ,,w głowie” i nie popełniasz przy tym błędów
 • Obliczenia dawek leków nie sprawia Ci żadnych trudności
 • Na widok zlecenia : lek X – 4 mcg/kg m.c./h, od razu wiesz jaki przepływ ustawić na pompie strzykawkowej.

-Ile to kosztuje -

obliczanie dawek leków

Notatki z Pielęgniarstwa - Obliczanie dawek Leków

Wiem, że nie każdy ma zasoby na poszukiwanie źródeł wiedzy, dlatego postanowiłam stworzyć Notatki z pielęgniarstwa. Nie znalazłam do tej pory żadnej publikacji, która w jednym miejscu zebrałaby najważniejsze informacje dotyczące jednostek miar, sposobów ich przeliczania, a także obliczania dawek leków i byłaby przy tym ciekawa wizualnie. Spędziłam dużo czasu i poświęciłam dużo energii na wertowanie książek i zebranie materiałów na ten temat po to, abyś Ty już nie musiał_a tego robić. Ty jedynie musisz się tego nauczyć!

Notatki z pielęgniarstwa: Obliczanie dawek leków to ponad 40 stron wiedzy – zawierają wszystko, co każdy pielęgniarz i pielęgniarka powinni wiedzieć na ten temat. Dzięki temu, że cała wiedza znajduje się w jednym pliku PDF, najważniejsze informacje masz zawsze pod ręką i kiedy tylko potrzebujesz. Aż w końcu umiesz to na tyle, że obliczasz wszystko automatycznie w głowie. 🙂

59 zł

Hej! Mam na imię Weronika

W internetach znajdziesz mnie pod nazwą W czepku urodzona. Jestem magistrem pielęgniarstwa i specjalistką pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki Medycznej. W 2019 r. napisałam książkę „W czepku urodzone” o perspektywie zawodu pielęgniarki i pielęgniarza. Tworzę także „Notatki z pielęgniarstwa”, które codziennie pomagają tysiącom osób w przyswojeniu zagadnień związanych z pielęgniarstwem.

0
Z moich notatek korzysta już!

Zobacz opinie o moich notatkach

FAQ

Zamówienie zostaje wysłane w formie PDF, którą możesz otworzyć na telefonie, tablecie, komputerze. 

Tak, notatki możesz wydrukować prosto z pliku PDF, który przygotowany jest w taki sposób, aby jakość wydruku była jak najlepsza.

To kiedy otrzymasz zamówienie zależy od formy płatności. Jeśli używasz szybkich płatności lub BLIK – zamówienie otrzymasz natychmiast po zakończeniu transakcji. Jeśli wybierasz opcję przelewu, zamówienie otrzymasz od razu po zaksięgowaniu przelewu. 

Jeśli nie możesz odnaleźć swojego zamówienia, sprawdź na swojej skrzynce pocztowej maila ode mnie o tytule : Twoje zamówienie zostało zrealizowane, tam znajdziesz link do pobrania notatek. 

Tak. Jeśli chcesz otrzymać fakturę – zaznacz tę opcję przy zakupie i podaj dane, a faktura zaraz po wykonaniu transakcji znajdzie się na Twoim mailu. 

Nie. Notatki są chronione moim prawem autorskim i każdy plik jest znakowany znakiem wodnym, dzięki, któremu wiem, do kogo on należy. Jeśli chcesz użyć fragmentu notatek, a masz wątpliwości, czy możesz to zrobić – skontaktuj się ze mną mailowo lub na Instagramie. 🙂 

©©WERONIKA NAWARA - W CZEPKU URODZONA