Maska a koronawirus – czyli co powinieneś wiedzieć?

O deficycie sprzętu potrzebnego w opiece nad pacjentami zakażonymi COVID-19 napisano już wiele. Ostatnio u mnie również pojawił się wpis – dlaczego zdrowi ludzie nie powinni nosić masek. Dziś możecie przeczytać tutaj podsumowanie i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie masek a koronawirusa, zgodnie z najnowszymi zaleceniami oraz oficjalnymi stanowiskami WHO. I mam taką prośbę – wyślijcie ten tekst osobom, które najzwyczajniej w świecie mogą tego nie wiedzieć. Tak więc, czas zacząć  – maska a koronawirus.

Dlaczego osoby zdrowe nie powinny nosić maseczek?

 

Zacznijmy od najważniejszego – JEŚLI JESTEŚ ZDROWY NIE NOŚ MASECZKI! Zalecenia ekspertów jednoznacznie mówią, że stosowanie się do poniższych przedstawionych podstawowych zaleceń sprawiają, że nie musisz używać maski. 

Zalecenia :  
 1. #zostańwdomu
 2. myj dokładnie ręce mydłem przez 30 s
 3. podczas kaszlu i kichania zasłaniaj usta i nos łokciem lub chusteczką 

 

Jak obecnie wygląda sytuacja?

W tym momencie sytuacja dotycząca sprzętu i środków ochrony osobistej jest naprawdę kiepska. Do pomocy ruszyły krawcowe i nie tylko, które starają się uszyć maski dla personelu medycznego. Tylko problem jest jeden – włókna materiałów, z których uszyte zostaną maski, nie zapewniają bezpieczeństwa, a jedynie komfort psychiczny. Nie posiadają one wymaganych atestów, które też nie zostały wymyślone od czapy. Dlatego w tej sytuacji kupowanie i używanie masek chirurgicznych przez osoby zdrowe, jest zwyczajnie samolubne i nieodpowiedzialne. 

 

Oficjalne zalecenia, które zostały opracowane z myślą o osobach zdrowych, nie zawierają w żadnej ze swoich części używania masek chirurgicznych. Pomyślcie – jeśli w tym gorącym okresie możecie pozostać w domu i po prostu zastosować się do ogólnych zaleceń bezpieczeństwa, to tam gdzieś w odległej galaktyce, personel medyczny jest codziennie narażony na bliski kontakt z potencjalnie zakaźnym pacjentem i tych masek najzwyczajniej w świecie – potrzebuje. Poza tym maski chirurgiczne, używane są przez nas – cały personel medyczny nie tylko w dobie zagrożenia koronawirusem, ale także każdego dnia w kontakcie z pacjentem z innymi chorobami. 

 

Czy pojedynczy eksperci mają rację?

Codziennie dostaję od Was wiele wiadomości, w których wysyłacie mi, jak ktoś namawia do noszenia masek, jako środka ostrożności. Na wielu portalach możecie znaleźć różne zalecenia z opisem /Udało jej się uniknąć koronawirusa! Zobacz jak to zrobiła! Lekarze jej nienawidzą/. Okey, z tytułem akurat poniosła mnie fantazja, ale niedługo będziemy mogli spotkać taki nagłówki. Ale do brzegu! Z pewnością nie raz i nie dwa usłyszycie jeszcze, że maska jest środkiem ochrony dla ludzi zdrowych (o tym przeczytacie jeszcze w dalszej części tekstu), ale pomyślcie, że zalecenia grupy ekspertów, epidemiologów, specjalistów zajmujących się zdrowiem publicznym, nie wzięły się z powietrza. I to co teraz Wam piszę, to też nie są moje, wymyślone zalecenia – a poparte dowodami naukowymi zalecenia grup specjalistów. W tym momencie musimy zaufać właśnie tym zespołom, które dwoją się i troją, żebyśmy mogli czuć się bezpieczniej.

Proszę – zaufajmy.

Nie możemy stawiać zaleceń jednej osoby ponad oficjalne stanowiska, ponieważ to właśnie oficjalne stanowiska tworzone są z wielką rozwagą, biorą pod uwagę wszystkie aspekty, z których wiele razy my nie zdajemy sobie nawet sprawy. Zespoły, które zajmują się tworzeniem zaleceń, biorą na siebie odpowiedzialność i muszą przewidzieć jakie mogą być ich negatywne konsekwencje. Dlatego proszę – zaufajmy. 

Kolejna kwestia to samo zakładanie, ściąganie i utylizacja maski. Ja wiem, że można by pomyśleć, że w budowie maski nic skomplikowanego nie ma, ale uwierzcie, że my jako personel medyczny, w trakcie studiów uczymy się na przykład jak prawidłowo zakładać i ściągać rękawiczki, co też dla osób nie znających istoty, wydawałoby się dziecinnie proste. A jednak, wszystko tworzą detale. W tej kwestii także. 

Maska chroni Cię przez około 60 minut. Maska a koronawirus.

Uwierzcie, że zdarzyło mi się już zobaczyć na ulicy kogoś z maska założoną, ale ściągniętą poniżej nosa, bo ciężko się oddychało. No, nie o to w tym chodzi… Mamy pandemię, a to nie jest czas na uczenie społeczeństwa jak używać, zakładać i ściągać maski. Teraz kiedy ciężko jest wyegzekwować prawidłowe mycie rąk, obawiam się, że użycie maseczki spowodowałoby jeszcze więcej niehigienicznych zachowań niż jej brak. Przede wszystkim – maska chroni Cię tylko przez około godzinę. Po tym czasie pod maską panuje klimat równy z tym co dzieje się w strefie równikowej w czasie trwania pory deszczowej, czyli zbiera się wilgoć, która jest idealnymi warunkami do rozwoju drobnoustrojów.

 

Jak wyglądają oficjalne zalecenia?

Oficjalne stanowisku WHO, jasno i wyraźnie określa kiedy powinniśmy używać masek i tutaj nie się co rozpisywać. Maski przeznaczone są dla personelu medycznego oraz osób, który ma kontakt zakażonym pacjentem oraz dla osób, które są zakażone. Chociaż, jeśli przebywasz w kwarantannie domowej, wystarczające jest zabezpieczenie się chusteczką higieniczną w momencie kichania lub kaszlu. 

MYJ RĘCE!

Maski z pewnością dają psychiczne poczucie bezpieczeństwa, jednak cytując za klasykiem – /najważniejsze jest niewidoczne dla oczu/, dlatego #myj ręce!

 

Proponując rozwiązania takie jak noszenie maseczek przez osoby zdrowe, należy zastanowić się czy nie wpłyniemy wtedy niekorzystnie na zawody wysokiego ryzyka, a pamiętajmy, że w grupie tych zawodów nie znajdujemy się tylko my – pielęgniarki. Nie znajdują się tam tylko lekarze, ratownicy, położne, fizjoterapeuci, ale także diagności laboratoryjni, dla których obecny czas jest równie ciężki. W grupie tej znajdują się też opiekunowie medyczni, personel odpowiadający za czystość szpitala. Wszyscy ci ludzie również mają rodziny, strach o własne bezpieczeństwo i chcą spokojnie wracać do domów. 

 

Pomyślcie o nich ciepło. 

1. https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public
2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
3. https://gis.gov.pl/aktualnosci/nowy-koronawirus-sars-cov-2-zalecenia/

 

 

8 komentarzy

 1. Marta

  18 marca 2020 at 19:03

  https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/grypa/221196,ktora-maseczka-lepiej-zapobiega-przenoszeniu-wirusa-grypy co prawda to o wirusie grypy ale co o tym myślisz moim zdaniem nie używanie jest najbardziej uzasadnione z powodu ograniczonej dostępności w końcu bardziej potrzebne są w szpitalach jeśli każdy chciałby mieć maseczki do swojego użytku to pewnie w szpitalach nie byłoby nic

 2. Agata

  18 marca 2020 at 20:33

  Dzień dobry:)
  Nie Do końca się zgadzam. W przypadku koronawirusa nie wszyscy wiedzą, że są zarażeni. Nie wszyscy podchodzą do zaleceń pozostania w domu poważnie, przynajmniej na razie gdy nie ma jeszcze takich dramatów jak we Włoszech. Testów jest za mało. Robi się je w obecnej chwili praktycznie ludziom „z kontaktu” albo i nie. Jestesmy w/g WHO już od dobrych kilku dni local transmission. Więc taka osoba będąca nosicielem ,a nie wiedząca , że nim jest, nie nosząc maski może wirusa bezwiednie „przenosić”. Poza tym mając maskę (nawet taką bawełnianą) chronimy usta i nos przed bezwiednym dotykaniem rękoma tych okolic, a robimy to w ciągu dnia często.
  Oczywiście najlepiej jest zostać w domu, myć i dezynfekowac ręce ale jak już trzeba wyjść to w maseczce. Myślę, że dodatkowa ochrona nas nie zbawi a może pomóc.
  Oczywiście się zgadzam, że przy braku maseczek chirurgicznych w szpitalach kupowanie ich przez „niemedyków” jeszcze bardziej to wszystko komplikuje. Tylko, że trzeba też powiedzieć, że maseczki chirurgiczne dla personelu medycznego nie są odpowiednie. Ten powinien miec je z filtrem FFP3 ewentualnie FFP2 (których tym bardziej nie ma) i tak sobie mozemy opowiadać 😞
  Pozdrawiam.

  1. W czepku urodzona

   18 marca 2020 at 22:37

   Zgadzam się, z tym, że maseczka może dawać takie czysto psychologiczne poczucie i przypomnienie o niedotykaniu twarzy itd. To co opisałam we wpisie to zalecenia WHO, a jako pielęgniarka chce przedstawiać wiedzę poparta dowodami naukowymi 🙂 oczywiście zgadzam się również, że maski chirurgiczne nie chronią personelu w opiece nad pacjentem zakażonym, ale przecież maseczek używamy nie tylko do opieki nad pacjentami zakaźnymi, ale także w opiece nad pacjentami, których problemy zdrowotne nadal istnieją – przykładowo podczas opieki onkologicznej itp. dlatego szczególnie teraz ten apel o maseczki jest bardzo ważny! Ostatnio przeczytałam wpis jednej z mam, która obecnie jest ze swoim dzieckiem w trakcie leczenia onkologicznego i przez brak maseczek chirurgicznych, nie może przebywać z córką w izolatce. W tym momencie ocieramy się o tak kruche granice, że każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście używanie maski jest zasadne. 🙂

 3. Lilili

  18 marca 2020 at 20:47

  O bezcelowości maseczek najgłośniej krzyczą ci którzy, jeszcze niedawno zapewniali że od koronawirusa groźniejsza jest grypa (no chyba jednak byli w błędzie)😉 także polecam kierować się swoim rozumem, a nie słuchać samozwańczych ekspertow.

  1. W czepku urodzona

   18 marca 2020 at 22:31

   Rozumiem, że pije Pani do mojego wpisu o maseczkach 🙂 nie napisałam nigdzie co jest groźniejsze, a jedynie odniosłam się do tego że pomimo tego, że co roku grupa również dziesiątkuje nasze społeczeństwo – zdrowi ludzie co roku nie zakładają masek w okresie jesienno – zimowym 🙂 a to co opisałam na blogu to porady nie samozwańczych ekspertów a zalecenia WHO. 😷 pozdrawiam!

 4. Jan

  18 marca 2020 at 22:39

  Kompletnie nie zgadzam się z dalszym przekonywaniem ludzi, że noszenie masek jest złe. Chiny i Korea Południowa – dwa kraje, które wydaje się, że poradziły sobie z epidemią, w obu obowiązek noszenia masek przez wszystkich. Czechy od 19.03 również wprowadzają obowiązek noszenia masek przez wszystkich poza swoim domem uznawszy, że może to spowolnić szerzenie się epidemii. Sprawa jest tak dynamiczna, że zalecenia z wczoraj mogą nie być aktualne jutro. Jedynym ograniczeniem przed noszeniem masek jest ich dostępność, co znajduje odzwierciedlenie w standardach WHO. W Pani artykule nie ma żadnych odniesień do badań tylko Pani własne opinie, gdzieniegdzie podpierane zaleceniami WHO, które wraz z mniejszą dostępnością środków ochrony liberalizuje nawet wytyczne dla lekarzy i pielęgniarek. Cywile powinni chodzić w maseczkach chirurgicznych, żeby przede wszystkim ograniczyć rozsiew wirusa przez osoby ZARAŻONE BEZOBJAWOWE, ale również potencjalnie mogą zmniejszać ryzyko zakażenia. Ze względu na ogromny niedobór maseczki powinny być oszczędzane i noszone przez krótki czas w trakcie koniecznego opuszczenia domu np. w trakcie wizyty w sklepie a nie godzinami. W razie niedostępności masek każda inna osłona twarzy jest lepsza niż jej brak. Medycy bez wysokiego ryzyka zarażenia jak i pacjenci w szpitalach również powinni nosić maseczki chirurgiczne. Maski FFP3 powinny być zarezerwowane dla specjalistów do kontaktu z potencjalnie zarażonym SARS-Cov2 i chorymi na COVID-19, nie dla cywilów zwłaszcza przy obecnych niedoborach. Pamiętajmy, że maski FFP3 z zaworem nie zabezpieczają innych przed zakażeniem, gdyż przez zawór wydostaje się nieprzefiltrowane powietrze z naszych płuc.
  Myślę, że pogląd o maseczkach będzie zweryfikowany jak te, że COVID to taka łagodniejsza grypa, którą nie należy się przejmować.

 5. Agnieszka

  19 marca 2020 at 13:56

  Co za bzdury. Kolejna próba dorabiania teorii do faktów. Każdy powinien wychodzić na zewnątrz w masce. Bezobjawowych nosicieli nikt nie bada. Każdy jest potencjalnym nosicielem i zaraża, to czy będzie miał objawy zależy od siły jego układu odpornościowego. Ale skoro nie ma maseczek, bo ktoś zawalił sprawę to jedyne co zostało to ogłupianie ludzi w mediach propagandą. Gdyby nie było problemu z maskami to narracja byłaby zupełnie inna. A tak to aż wstyd to czytać.

 6. Pielęgniarka Marlena

  6 kwietnia 2020 at 20:30

  Weroniko czy często zdarza Ci się aplikować czopki młodym facetom? Czy wstydzą się tego bardzo?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: